Zespół vs DJ

Kiedy dokonany zostanie już wybór sali (pięknej, przestronnej, wręcz oczywiście wyśnionej), kolej na następną trudną decyzję. Wesele jako huczna i głośna zabawa nie może w żadnym wypadku obejść się bez muzyki i zabaw. Aby Para Młoda i goście weselni doskonale się bawili na sali powinny rozbrzmiewać melodie, których nie tylko dobrze się słucha, ale także przy których doskonale się tańczy.

Z muzykami rzecz ma się podobnie jak z salą weselną – kto pierwszy ten lepszy. Terminarze zespołów i DJ’ów pękają w szwach, a znalezienie i dopasowanie terminów (mamy już w końcu zarezerwowaną salę) okazuje się kłopotliwe. Nie pisałabym o tym z takim namaszczeniem, gdybym nie przeżyła tego na własnej skórze. Rezerwacji hotelu dokonaliśmy w październiku ubiegłego roku. W tym samym także dniu rozpoczęliśmy krucjatę w celu zdobycia muzyków, którzy mieli szansę uświetnić nasze wesele. Jakież było nasze zdziwienie, gdy po wykonaniu ponad dziesięciu telefonów większość muzyków miała terminy na lato 2012 roku już pozajmowane. Dlatego Kochani – spieszcie się, jeśli nie chcecie, żeby na Waszych weselach grał jarmarczny, obwoźny facet-orkiestra!

Zabawę weselną może pod kątem muzycznym poprowadzić zespół lub DJ, bądź i zespół i DJ (wtedy koszty rosną dość znacząco, ale czego się nie robi, dla uświetnienia tego pięknego dnia…). Zespół składa się zwykle z 3-5 osób, które wykonują własne interpretacje znanych przebojów. Przed podjęciem decyzji o wyborze zespołu warto drobiazgowo przejrzeć ich strony internetowe, bądź posłuchać na żywo (często restauracje i sale weselne zgadzają się na to, aby narzeczeni poobserwowali zespół na weselu kogoś innego). Można sobie wtedy zaoszczędzić przykrego rozczarowania, gdyby miało się okazać, że zamiast deklarowanego wszem i wobec swingu, zespolik bez przerwy i umiaru „zapodaje disco polo”. Na tym jednak nie koniec. Angażując zespół należy liczyć się z tym, że muzycy nie będą grać i śpiewać bez przerwy. Zwykle bywa tak, że po kilku piosenkach następuje przerwa, kiedy członkowie zespołu posilają się i płuczą gardła przed następnym utworem. Jeśli zespół nie dysponuje odpowiednim sprzętem (warto, żeby w takich przerwach jednak coś grało) zapada niezręczna cisza – stąd wiele Par Młodych decyduje się na wynajęcie DJ’a. Wypełnia on wtedy ciszę, gdy milknie zespół, a także urozmaica nieco muzyczny klimat wesela. W kwestiach już typowo formalnych należy pamiętać o tym, że podpisując umowę z zespołem narzeczeni deklarują, że wliczą muzyków w poczet gości i zaserwują im podczas wesela posiłki (zatem liczba talerzyków zaczyna w pewnym momencie niebezpiecznie wzrastać, a koszt proporcjonalnie rosnąć). Koszt wynajęcia zespołu zależy zazwyczaj od renomy i liczby muzyków i zaczyna się od około 4000 zł. Zwykle wśród muzyków znajduje się także osoba, która prowadzi tradycyjne weselne zabawy tzw. wodzirej.

Zamiast wybierać zespół, można zdecydować się na DJ’a. Młodzi mają wtedy gwarancję, że muzyka i piosenki, które usłyszą na swojej zabawie nie będą w żaden sposób zmienione czy dziwnie zinterpretowane. Dodatkowo, gdy dajmy na to DJ idzie się posilić, muzyka z konsoli swobodnie sobie płynie stosownie to konsumowanego posiłku. Na sali nie zapada niezręczna cisza. Dodatkowo DJ także może okazać się organizatorem fantastycznych, cierpliwie i skrupulatnie wybranych wcześniej z narzeczonymi zabaw. Zaletą wynajęcia DJ’a jest fakt, że Młodzi płacą tylko za jeden (a nie pięć jak w przypadku zespołu) dodatkowy talerzyk. Całkowity koszt zaangażowania DJ’a zamyka się zwykle i nie przekracza kwoty 2000 zł.

Zarówno zespół jak i DJ zazwyczaj deklarują, że będą grali muzykę przez 12 godzin od momentu wejścia na salę Państwa Młodych. Przed decyzją o wyborze zespołu bądź DJ warto także dowiedzieć się, czy muzycy życzą sobie dodatkową opłatę za dojazd do sali weselnej oraz ile kosztuje ponadprogramowa godzina ich pracy (zespoły mogą zażądać kwoty około 500 zł, DJ zwykle 150-200 zł).

Muzyków wybierajmy jednak z polecenia innej pary bądź gości. Nie warto decydować się w ciemno – muzyka to jeden z ważniejszych elementów wesela, więc warto żeby zapadła małżonkom i gościom w pamięć. Po co denerwować się już i tak skomplikowaną organizacyjnie imprezą, niepotrzebnie załamywać ręce nad tandetnym wykonaniem dobrych przebojów bądź stanąć w obliczu nieziemskiego kłopotu, gdy muzycy nadużyją alkoholu i impreza zwyczajnie siądzie. Dlatego spiesząc się, zadbajmy przy wyborze o wszystkie szczegóły i upewnijmy się, że zaangażowani przez nas muzycy są solidni i odpowiedzialni. Aha – zapomnijcie raz na zawsze o zespołach i DJ’ach, którzy nie chcą podpisywać umowy, a kwestię ceny zbywają lakonicznym „jakoś się dogadamy!”.

Cześć, nazywam się Magda i zajmuję się fotografią.

mg

Mam nadzieję, że informacje zawarte na stronie pomogły Ci w przedślubnych przygotowaniach.

Listę najważniejszych zagadnień znajdziesz w tekście Wesele w pigułce.

Szukasz fotografa ślubnego? Kliknij i przejrzyj moje zdjęcia! A potem skontaktuj się ze mną!

2 comments on “Zespół vs DJ
  1. Alex napisał(a):

    No i na co sie zdecydowaliscie???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *