Ślub konkordatowy. Jak to ugryźć?

Organizacja ślubu, to oprócz bieganiny w tysiące różnych miejsc oraz obdzwanianie niezliczonej ilości usługodawców, wyprawa do najważniejszej w tej kwestii instytucji: do kościoła. A ściśle: do kancelarii parafialnej.

Co to jest ślub konkordatowy?

Na podstawie podpisanej w 1993, a ratyfikowanej w 1998 roku pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską umową konkordatową wszystkie osoby wyznania rzymsko-katolickiego mają możliwość zawarcia jednego ślubu. Jest to ślub konkordatowy, który uznawany jest zarówno przez Kościół jak i przez polskie prawo. Zamiast kłopotliwej rezerwacji dwóch terminów w USC i kościele, narzeczeni mogą za „jednym zamachem” wziąć jeden, ważny w świetle prawa Boskiego i polskiego ślub.

Kiedy do kancelarii?

Narzeczeni zobowiązani są zgłosić się do kancelarii parafialnej co najmniej na trzy miesiące przed planowanym ślubem. Oczywiście najczęściej zgłaszają się tam dużo wcześniej. Nie ma jednak sensu wybierać się tam z bardzo dużym wyprzedzeniem. Księgi, do których kapłani wpisują intencje, zwykle obejmują jedynie najbliższy rok. Zatem rezerwacja na dwa lub trzy lata w przód nie ma sensu. Kościół to zdecydowanie nie nieszczęsna sala czy zespół muzyczny.

Intencję mszalną – mszę ślubną warto zarezerwować właśnie na rok w przód. Zwłaszcza oblegane są terminy w okresie letnim, jednak jeśli w kościele pracuje kilku księży możliwe jest odprawienie kilku ślubnych mszy. Dla rezerwujących termin na ostatnią minutę, problemem może stać się jednak brak możliwości wyboru godziny ceremonii. Mszę ślubną Państwo Młodzi planują zwykle na godzinę 13:00, 15:00 lub 17:00.

W co się zaopatrzyć na drugą wizytę?

Kiedy termin jest już w kancelarii zabookowany, należy spokojnie czekać, w międzyczasie czyniąc niezbędne przygotowania do wielkiego dnia – uczęszczać na nauki przedślubne (obejmują one zwykle trzy spotkania) oraz trzy spotkania w poradni życia rodzinnego. Na trzy miesiące przed ślubem należy zgłosić się ponownie do kancelarii z następującymi dokumentami:

– dowodami osobistymi narzeczonych

– świadectwami Chrztu Świętego narzeczonych zawierających adnotację dotyczącą Bierzmowania (dokumenty te potrzebne są, jeżeli narzeczeni przyjęli te sakramenty poza parafią, w której zamierzają przyjąć sakrament małżeństwa). Jeśli nie któreś z narzeczonych nie przyjęło sakramentu Bierzmowania – musi czym prędzej odbyć stosowne przygotowanie i ten sakrament przyjąć. W sprzyjających okolicznościach może to zająć około dwóch miesięcy.

– świadectwami ukończenia religii w szkole ponadgimnazjalnej lub średniej

– zaświadczeniami z USC stwierdzających brak przeszkód do zawarcia małżeństwa

Wtedy to zostaje spisany protokół ślubny. Należy pamiętać, że dokumenty z USC ważne są trzy miesiące, a metryki chrztu – sześć miesięcy. Dlatego z odbiorem tychże dokumentów z odpowiednich instytucji nie należy się przesadnie spieszyć.

Jeśli narzeczeni chcą wziąć ślub w kościele, który nie jest parafią żadnego z nich, konieczna jest zgoda biskupa. Należy o niej bezwzględnie pamiętać!

Do USC marsz!

W czasie przygotowań, pamiętajmy o koniecznej wizycie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zgłaszamy się tam oczywiście z dowodami osobistymi oraz skróconymi odpisami aktów urodzenia (za dokument ten zapłacimy około 20 zł). Celem wizyty w USC jest:

– uzyskanie pisemnego zapewnienia o braku przeciwskazań do zawarcia małżeństwa (dokument ten zanosimy do kancelarii parafialnej). Za dokument ten zapłacimy około 80 zł

– podjęcie decyzji, jakie nazwiska narzeczeni i ich dzieci będą nosić po ślubie

Zapowiedzi

Po spisaniu protokołu ogłaszane są w parafii zapowiedzi przedślubne. Drugie z narzeczonych otrzymawszy stosowny dokument zobowiązane jest dostarczyć go do swojej parafii, gdzie także zapowiedzi zostaną trzykrotnie ogłoszone lub wywieszone w gablocie informacyjnej.

Ostatnia wizyta w kancelarii

Na dwa tygodnie przed ślubem po raz kolejny narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej. Zwykle muszą się tam stawić ze świadkami. Potrzebne wtedy będą:

– dowody osobiste narzeczonych

– dokumenty dotyczące ukończenia nauk przedślubnych oraz wizyt w poradni życia małżeńskiego

– zaświadczenia dotyczące ogłoszonych zapowiedzi

Świadkowie przedstawiają jedynie dowody osobiste. Jeśli nie mogą osobiście stawić się na to spotkanie, narzeczeni mogą dostarczyć księdzu niezbędne informacje (imię, nazwisko, wyznanie itd.). Podczas tego spotkania ustalane są z kapłanem także szczegóły dotyczące ceremonii – wybór psalmów oraz czytań.

Narzeczonych przed planowanym ślubem obowiązują co najmniej dwie spowiedzi. Ostatnia odbywa się na dzień przed planowaną uroczystością i jest poświadczona odpowiednim dokumentem. W dzień ślubu, narzeczeni spisują w zakrystii (bądź kancelarii parafialnej) dokument – klauzulę skutków cywilno-prawnych zawarcia małżeństwa. Podczas składania podpisów, konieczna jest obecność świadków.

zdjecia

One comment on “Ślub konkordatowy. Jak to ugryźć?
  1. Sandra napisał(a):

    Dobrze, dobrze!!
    Zbieraj tu wszystkie informacje i pomysły, gromadź, a ja potem tylko skorzystam:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *