Welon, czyli o tym, jak dołożyć sobie na głowę jeszcze jeden problem

Podczas przygotowań do ślubu na głowie przyszłej Panny Młodej leży wiele ważnych spraw. Nie inaczej jest w dniu ślubu, kiedy to wywołana zostaje istna lawina czyli następuje tak zwany moment kulminacyjny. Jednak w tym właśnie dniu jeszcze jedna bardzo istotna rzecz przykrywa głowę Panny Młodej. Jest to oczywiście welon.

Welon ślubny nie jest oczywiście fanaberią czy wymysłem szalonych kreatorów mody. Nakrycie to od wielu już pokoleń ma bowiem symbolizować niewinność Panny Młodej. Właściwie trudno wyobrazić sobie ślub i wesele, na którym Panna Młoda nie miałaby głowy ozdobionej jakimś stylowym dodatkiem. Coraz częściej pojawiają się oczywiście różnego rodzaju woalki, wpięte we włosy kwiaty czy różnego rodzaju kapelusze, jednak jak należy przyznać z dużą dozą pewności, wciąż największym powodzeniem cieszą się welony.

Długi, krótki, a może jednak średni?

Typów welonów ślubnych jest wiele. Zacząć należy od tego, że na rynku dostępne są welony różnej długości. Tak więc możemy kupić welon krótki, średni oraz – często – bardzo długi.

Welon krótki doskonale pasuje do Panny Młodej, która ma krótkie włosy, filigranowe kształty oraz zdecydowała się na suknię gorsetową.

Welon średni, sięgający zwykle do pasa, dedykowany jest właściwie wszystkim paniom. Wyszczupla on bowiem sylwetkę oraz tworzy efekt mgiełki. Nadaje się w zasadzie do wszystkich typów sukien ślubnych, jednak najlepiej komponuje się z tymi, których spódnica (dół) wykonana jest z tiulu.

Długi welon to marzenie każdej Panny Młodej. Pasuje do sukien z trenem, jednak w tym wypadku musi być od niego nieco dłuższy. Długi welon ma jednak sporo mankamentów. Przypięty do misternie wykonanej fryzury i ciągnący się po ziemi ogromny skraw materiału przyprawi o ból głowy większość Panien Młodych. W dodatki welon taki plącze się niemiłosiernie i zahacza o wszystkie możliwe przedmioty, które odważą się stanąć na drodze zdeterminowanej Panny Młodej. Wyobraźmy jednak sobie, że musimy z tym welonem przetańczyć całe wesele. Słuchając wspomnień mojej babci, która ponad pięćdziesiąt lat temu zdecydowała się na taki welon, raczej jestem co do niego sceptycznie nastawiona. Babcia opowiadała bowiem, że aby zapanować nad ozdobą, owinęła ją sobie wokół ręki, skutkiem czego, wyglądała, jakby miała ją w gipsie.

O typie welonów i ich doborze

Decydując się natomiast na welon dwuwarstwowy możemy zafundować sobie znane z hollywoodzkich produkcji odsłanianie twarzy przez Pana Młodego podczas ceremonii. Podobny efekt można uzyskać kupując dwa welony. Wtedy możemy zdecydować się na długi, przykrywający nasze plecy i ciągnący się po ziemi oraz krótki, zasłaniający twarz. Po ceremonii bez problemu pozbywamy się długiego welonu, sprytnie przepinając w jego miejsce krótki. I wilk syty, i owca cała.

Pamiętajmy, że welon to nie tylko zwiewna mgiełka, ale istne dzieło sztuki. W salonach ślubnych – gdzie tylko i wyłącznie należy welon kupować, dopasowując go do sukni ślubnej, ale o tym później – możemy zakupić welony koronkowe, idealnie komponujące się do koronkowych lub gładkich sukien ślubnych, welony wysadzane kryształkami Swarovskiego, połyskujące w słońcu i mieniące się srebrzystym bądź błękitnym brokatem czy obszyte stylową lamówką.

Oczywiście welon musi pasować do sukni ślubnej zarówno kolorem, materiałem jak i stylem. Do białej sukni kupujemy biały welon, do sukni w kolorze ecru – welon ecru. Długość welonu także należy dopasować do kroju sukni, ale o tym pisałam już wcześniej. Do bardzo zdobionej sukni wybierzmy welon raczej skromy, gdyż jak mówi stare przysłowie, „co za dużo to i świnia nie zje”… Jeśli mamy suknię skromną, zaszalejmy z welonem! Niech będzie haftowany, wysadzany kamieniami lub obszyty piękną, atłasową lamówką. Welony mogą charakteryzować się także postrzępionymi, nierównymi brzegami, dodając tym samym Pannie Młodej „pazura”. Welon można dodatkowo ozdobić białym, wpiętym we włosy kwiatem, stylową, połyskliwą spinką lub diademem.

Jak wpiąć welon?

Welon można wpiąć zarówno do włosów rozpuszczonych jak i spiętych. Oczywistym jest, że zarówno włosy jak i welon lepiej spiszą się podczas wesela, jeśli zdecydujemy się na upięcie. Do tradycyjnych koków welon wpina się za pomocą grzebyka i kilku wsuwek. Można go upiąć nad kokiem – wtedy optycznie podnosimy Pannę Młodą o kilka centymetrów. Raczej należy unikać takiego rozwiązania, gdy Pan Młody nie jest zbyt wysoki. Wtedy możemy zdecydować się na upięcie welonu pod kokiem. Welony hiszpańskie, obszyte koronką pięknie prezentują się, jeżeli położyć je i wpiąć wsuwkami na gładko ułożonych włosach Panny Młodej.

Jak głosi tradycja, welon odpinany jest z głowy Panny Młodej podczas tak zwanych „oczepin” o godzinie 0:00 w trakcie trwania wesela. Panna Młoda może wówczas rzucić tym wspaniałym przybytkiem w kierunku grupki niezamężnych kobietek. Jak mówi przesąd, ta z pań, która chwyci welon, jako pierwsza z tej grupki wyjdzie za mąż.

zdjecia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *