Dekorujemy kościół

Organizując ślub i wesele Państwo Młodzi chcą, aby otaczająca ich przestrzeń również była elegancko i gustownie przyozdobiona. Jakiś czas temu na weddblog.pl pojawił się wpis dotyczący dekoracji domu Państwa Młodych (Dekorujemy dom?). Zazwyczaj przyozdabia się mieszkanie Panny Młodej, gdyż to właśnie tam przyjeżdża ze ślubną wiązanką Pan Młody, tam też Para Młoda przyjmuje błogosławieństwo rodziców. W domu Panny Młodej realizowana jest także pierwsza część reportażu ślubnego, czyli „przygotowanie” – czesanie, malowanie i ubieranie. Zatem dom musi nie tylko lśnić czystością, ale również oddawać charakter zbliżającej się uroczystości.

Skoro tak wiele uwagi poświęca się dekoracji domu, to tym bardziej Państwo Młodzi powinni pomyśleć o przyozdobieniu kościoła, w którym odbędzie się ceremonia ślubna. To tam przybędą goście, to tam pojawią się chwile wzruszenia i do głosu dojdą emocje związane z przysięgą małżeńską. Dekorowanie kościoła to praktyka ostatnimi czasy dość częsta, zatem i związane z tym formalności nie są specjalnie skomplikowane. Sprawą priorytetową jest rozmowa z proboszczem, czy wyraża on zgodę na umieszczenie dekoracji w kościele. Zwykle nie ma z tym żadnych problemów, jednak zwykła uprzejmość wymaga, by przedsięwziąć takie kroki. Należy też wcześniej dowiedzieć się, jakie i ile ozdób można w kościele umieścić. Zazwyczaj dekoracja ławek i ołtarza nie wiąże się z większymi problemami, gorzej, jeśli Para Młoda upiera się przy ozdabianym kwiatami i tiulami łuku. Jest to dość sporych rozmiarów dekoracja, nie zawsze dobrze komponuje się w kościele – zwłaszcza jeśli jest to mała, drewniana kapliczka – poza tym swoimi rozmiarami i obfitością ozdób przytłacza zarówno pozostałe kwiatowe dekoracje, jak i najważniejszych w tym dniu – Państwa Młodych.

Kiedy wiemy już, z jakim rozmachem możemy planować dekoracje, przychodzi czas na wybór instytucji, która wykona dla nas tę usługę. Opcji jest kilka. Do najpopularniejszych należy wypożyczenie z kwiaciarni ozdób i kupno kwiatów oraz samodzielne bądź zważywszy na to, że kościół dekoruje się w dzień ślubu, wynajęcie odpowiednich osób, które dekoracje te w kościele dla nas zawieszą. Inną możliwością, o której niewiele osób wie, jest możliwość ozdobienia kościoła przez kościelnego lub siostrę zakonną dbającą o elegancki wygląd ołtarza podczas każdej niedzielnej Mszy Świętej. Decyzja, kogo Państwo Młodzi wybiorą należy już tylko od nich. Kwiaciarnie oferują zazwyczaj większą różnorodność ozdób i kwiatów, jednak nie zawsze potrafią dopasować je do wnętrza kościoła w tak krótkim czasie – zwłaszcza jeśli planujemy wszystko „na ostatnią minutę”, kościół jest bardzo od kwiaciarni oddalony, a kwiaciarka nie bardzo wie, jakie, gdzie i ile ozdób przywiesić. Kościelny natomiast, dbając o czystość kościoła wie, jak umiejscowić dekoracje, gdzie znajdują się odpowiednie haki czy mocowania. Zwykle dysponuje on jednak mniejsza ilością ozdób, nie mówiąc już o kwiatach, które to zwykle zakupić musza Państwo Młodzi. Za dekorację kościoła zapłacimy od 200 zł wzwyż, w zależności od ilości i rodzaju ozdób.

Najbardziej tradycyjną dekoracją stosowaną w kościołach są kwiaty mocowane na bocznych ściankach ławek oraz wszechobecne tiule. Z tiulami dekorator może trochę „poszaleć”, gdyż możliwości jakie daje ten materiał jest bardzo wiele. Tiule można zawiązać na bokach ławek w formie kokardek lub marszczeń. Można też zawiesić je w kształcie wstęgi po obu stronach czerwonego dywanu, którym dumnie kroczyć będzie Para Młoda. Często obok ławek ustawia się też małe świeczki bądź świeczniki, które dodają uroczystości uroku. Miejsca, gdzie siedzieć będą Państwo Młodzi i świadkowie, również są dekorowane. Przykryte są białym materiałem, udekorowane kokardami, bądź kwiatami.

Dobrze jest dopasować kwiaty dekorujące kościół do bukietu Panny Młodej. Jeśli jednak ślubów tego dnia w kościele jest więcej, najlepiej zdecydować się na białe róże bądź lilie. Ważne, aby dekoracje dotrwały w nienagannym stanie do ceremonii ślubnej. Zrezygnujmy zatem z tulipanów oraz kwiatów, które szybko więdną i opadają. Zamiast pięknej dekoracji możemy zastać w chwili wejścia do kościoła istne pobojowisko.

Dekoracje powinny pasować do rodzaju uroczystości i wielkości kościoła. Organizując skromny ślub wystarczy zdecydować się na dekorację miejsca dla Państwa Młodych, przyozdobienie ołtarza oraz ławek. Na wystawny ślub warto zaopatrzyć się oprócz wymienionych wcześniej elementów w duże kompozycje kwiatowe, a może nawet kwiatową alejkę. W wysokich kościołach pokusić się można o duże, ustawiane na stojakach bądź we flakonach bukiety, w niskich i ciemnych, ozdób powinno być raczej mało i nie mogą one być także zbyt duże.

Najważniejszą sprawą podczas dekorowania kościoła jest zachowanie umiaru. Nie ma sensu zasypanie kościoła kwiatami, kokardami, tiulami, płatkami i innymi ozdobami, bo zamiast pięknego efektu uzyskamy jedynie wrażenie kiczu i bezguścia. Najlepiej zdać się na opinię profesjonalistów w tej dziedzinie. Pamiętajmy jednak, żeby najpierw dokładnie wypytać kwiaciarkę, co planuje zawiesić i ustawić w kościele. Gusta są różne, jednym podobają się ciężkie materiały, tysiące różowych kokardek oraz przesadnie przyozdobione miejsca dla Pary Młodej. Inni natomiast zdecydowanie lepiej czują się ze skromnymi i raczej dyskretnymi dekoracjami. Kiedy upewnimy się co do profesjonalizmu usługodawcy, możemy zająć się innymi przedślubnymi przygotowaniami. Doświadczona kwiaciarka bez trudu przyozdobi kościół zarówno kwiatami jak i bukietami oraz eleganckimi ozdobami.

Kościół w dniu ślubu powinien prezentować się wyjątkowo pięknie. Chociaż wiele Par Młodych rezygnuje z dekoracji, tłumacząc to sobie jako zbędny wydatek to jednak należy wziąć pod uwagę to, że jest to jedyny taki dzień w życiu. Para Młoda kroczy czerwonym dywanem, Msza Święta odprawiana jest w ich intencji, Młodzi przysięgają sobie wieczną miłość – oprawmy tę uroczystość w piękne ramy. Fotografie i ślubny film zdecydowanie lepiej zaprezentują się, jeśli tło będzie odpowiednie. Także goście weselni widząc elegancko udekorowany kościół zrozumieją jak ważny jest to dla Państwa Młodych dzień.

zdjecia

2 comments on “Dekorujemy kościół
  1. Christine napisał(a):

    A co zrobic, jezeli „przed nami” byl slub tez z duza dekoracja i nie ma czasu na wymiane?
    Dekoracja tez nie moze byc za duza w srodkowym przejsciu, bo Mloda Para nie bedzie miala miejsca isc obok siebie, tylko beda musieli isc „gesiego”, a to juz w ogole nie wchodzi w rachube.

  2. Magdalena Galiczek napisał(a):

    Jeśli przed nami jakaś para będzie brała ślub, to kilka dni przed ceremonią (wtedy, kiedy ustala się rodzaj i ilość dekoracji) bezwzględnie należy przedyskutować z nimi sprawę ozdabiania kościoła. Jeśli para jest „w porządku” to zwykle można się dogadać i ustalić, że za ozdoby i dekoracje zapłaci się po połowie. Gorzej, jeśli para jest niereformowalna i twierdzi, że nie chce ozdób (ale nasze nie będą im przeszkadzać) w związku z czym nie dorzucą się do dekoracji bądź wręcz przeciwnie – narzucą nam coś własnego. Żeby uniknąć takich nieprzyjemności najlepiej zdecydować się na ślub o wcześniejszej godzinie, np. o 13. Te organizowane później, tj. o 15 czy 17 wiążą się z większym ryzykiem – ktoś przed nami może sobie zażyczyć jakieś wymyślne ozdoby, na które my też będziemy musieli się złożyć…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *