Czym do ślubu?

Transport Państwa Młodych do kościoła (bądź Urzędu Stanu Cywilnego), a później do restauracji, gdzie odbywać się będzie wesele, jest sprawą dość istotną. Nie jest zbyt powszednim zjawiskiem, by przyszli małżonkowie mieszkali bardzo blisko siebie – na tej samej ulicy, czy w tej samej dzielnicy. Abstrahuje tu od sytuacji, w której para mieszka od jakiegoś czasu razem – aczkolwiek w przeddzień ślubu Panna Młoda lub Pan Młody zwykle przenoszą się do domu rodziców, gdzie czynią stosowne przygotowania do tego wielkiego dnia. Jakby jednak nie patrzeć, pojazd ślubny jest w dzień wesela wielce wskazany.

Pomysłów dotyczących rodzaju transportu przyszłych małżonków jest właściwie nieskończenie wiele i zależy przede wszystkim od inwencji i odwagi Pary Młodej. Najpopularniejszy to oczywiście elegancko przyozdobiony samochód. Na tym jednak nie koniec. Auto to może być w typie limuzyny, samochodu terenowego, bądź też lepszej klasy samochodu osobowego. Zwykle Para Młoda wybiera auta w jasnych kolorach, aczkolwiek także bardzo dostojnie prezentują się ciemne, zwłaszcza czarne samochody. Dla samochodowych laików, auto Pary Młodej bez dekoracji niczym specjalnym się nie wyróżnia. Jednak ze stosownie dobranymi i ułożonymi na masce i klamkach kwiatami prezentuje się wyśmienicie. Częstym zjawiskiem są ostatnio także ślubne Hummery, długie Lincolny, Cadilaci Cabrio, VW „ogórki” oraz auta w stylu retro. Samochód ślubny może być prowadzony przez kierowcę, możliwe jest także wynajęcie auta, w którym za kierownicą usiądzie Pan Młody, albo – co jest dość nietypowe – Panna Młoda.

Cena wynajmu samochodu ślubnego wynosi zwykle od 500 do ponad 1000 zł w górę.Auto trzeba rezerwować z około 3-4 miesięcznym wyprzedzeniem. Obejmuje ona zwykle zdobienie auta – istotne jest, czy dekoracja wykonywana jest kwiatami sztucznymi czy żywymi. Sztuczne kwiaty zapewne więcej są w stanie „wytrzymać”, zwłaszcza biorąc pod uwagę długą drogę do Panny Młodej, kościoła i sali weselnej, jednak wyglądają zazwyczaj tandetnie i nienaturalnie. Żywe kwiaty prezentują się zdecydowanie lepiej, jednak jeśli w dzień ślubu będzie padał deszcz, samochodowa dekoracja może się szybko zniszczyć. Żywe kwiaty są zazwyczaj nieco droższe od dekoracji wykonywanych ze sztucznych elementów. Następnie cena obejmuje przyjazd do Pana Młodego, przejazd do Panny Młodej, transport Pary Młodej i ewentualnie świadków do kościoła lub USC, dowóz małżonków do sali weselnej oraz ewentualny przejazd na sesję zdjęciową. Każda dodatkowa godzina pracy kierowcy i wynajmu samochodu ślubnego wiąże się z dopłatą od 100 zł wzwyż.

Jeśli chodzi o zaopatrzone w silnik środki lokomocji, to wybór narzeczonych pada również na motory – ścigacze, bądź Harleye. Nietypowym ślubnym transportem Pary Młodej może być np. służbowy, obklejony tradycyjnymi barwami firmy samochód. Bardzo ciekawie i efektownie wygląda to, kiedy kawalkada kilku dostawczych kurierskich aut, np. żółtych z czerwonym napisem DHL mknie po ulicy radośnie trąbiąc.

Młoda Para, organizując „baśniowy” ślub często decyduje się na wynajęcie dorożki bądź karocy. Cena takiego przedsięwzięcia waha się zwykle w podobnych granicach co wynajem samochodu, więc nie ma w tym miejscu wielkiej różnicy. Jednak Państwo Młodzi powinni wcześniej wiedzieć na co się decydują. Bajkowy powóz zaprzęgnięty w białe lub czarne rumaki to niestety tylko wytwór wyobraźni zaczerpnięty z filmów Disneya. Konie, jak na zwierzęta przystało, mają swoje przyzwyczajenia, a ich fizjologiczne potrzeby i zachowania nie zawsze odpowiadają wrażliwym na piękno Pannom Młodym. Zwierzęta roztaczają też wokół siebie specyficzną woń. Poza tym, dorożka nie jest zbyt wygodna – ciężko się do niej wsiada i wysiada, jest twarda, wewnątrz jest zimno, a mała „budka” niespecjalnie chroni przed wiatrem, deszczem i chłodem.

Do nietypowych ślubnych pojazdów należą rowery, łyżworolki, czołgi, traktory, tiry, ciężarówki, skutery, quady czy riksze. Elegancko udekorowane na pewno swoją oryginalnością przyciągną uwagę gości weselnych. Na tę uroczysta okazję można również wynająć tramwaj lub autobus komunikacji miejskiej. Zmieszczą się w nim nie tylko Młodzi, ale także goście. Jeśli w pobliżu kościoła znajduje się jezioro, można pokusić się o wynajem łódki lub motorówki. Natomiast, gdy nasz portfel pęka w szwach, możemy zdecydować się na helikopter, balon bądź paralotnię. Pamiętajmy jednak o zapewnieniu odpowiednich warunków do lądowania dla tych pojazdów. Rzadko spotykanym rozwiązaniem jest spacer Państwa Młodych do kościoła. Jeśli kościół znajduje się blisko, jest to bardzo uroczy pomysł, zwłaszcza, jeśli za narzeczonymi kroczyć będą zaproszeni goście i rodzina. Samochód może zostać podstawiony później, aby zawieźć małżonków do sali weselnej.

Wybór ślubnego transportu należy do Państwa Młodych. To oni mają się czuć dobrze w tym ważnym dla nich dniu. Czy będzie to limuzyna, w której napiją się szampana, czy rozklekotany rower, a może pokaźnych rozmiarów ciężarówka – nie ma to znaczenia. Tak czy siak, Państwo Młodzi przecież wspólnie wybierają się w tę piękną i jakże fascynującą przygodę jaką jest małżeństwo.

zdjecia

4 comments on “Czym do ślubu?
 1. Kasia napisał(a):

  Balon byłby świetny 😀

  Po rozmowach o „wszystkim i o niczym” stwierdziliśmy, że pewnie pojedziemy terenówką albo czymś w rodzaju transportera opancerzonego 😉

 2. Christine napisał(a):

  Do was to najlepiej pasuje ta rzadka opcja – (czesciowo) spacerkiem, bo tramwajem to jakos nie po drodze 😉

 3. Magdalena Galiczek napisał(a):

  Tyle możliwości, a ślub tylko jeden. Wybierając ślubny transport należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Z własnych przygotowań zdradzę tylko, że do kościoła na ceremonię udamy się spacerem. Chyba, że pogoda nie dopisze – wtedy będziemy musieli wcielić w życie plan B, nad którym jeszcze pracujemy 🙂

 4. Sandra napisał(a):

  W ramach oszczędności zawsze można wybrać swój własny samochód, albo kogoś z rodziny, jeśli samemu jest się kierowcą dosyć… niepokaźnego samochodu- jak np moje Cinquecento 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *