Śluby tematyczne

Coraz częstszym zjawiskiem obserwowanym wśród Młodych Par są górnolotnie brzmiące „śluby tematyczne”. Czy zwyczajne, czyli po prostu huczne weselisko powinniśmy już odstawić do lamusa? Jak teraz bawią się goście weselni? Co zrobić, aby nasze wesele też jednak miało „motyw przewodni”? Czy rezygnując ze „ślubu tematycznego” jesteśmy skazani na towarzyskie faux pas?

Jak nietrudno się domyślić, „ślub tematyczny” to ceremonia, a później zabawa weselna, w której dominuje jakiś główny wątek, myśl bądź też zorganizowany jest w pewnym określonym stylu. Dzieje się tak, z racji tego, że coraz więcej par chce udowodnić, iż wesele to nie organizowana w remizie i suto zakrapiana alkoholem, prostacka potańcówka, ale eleganckie przyjęcie. Rezygnując z najprostszych, weselnych rozwiązań, przyszli małżonkowie wrzucają sobie na barki całkiem spory balast. Organizacja ślubu tematycznego to bowiem nie taka prosta znowu sprawa.

Decydując się na ślub tematyczny, narzeczeni już na wstępie przygotowań powinni rozplanować co i jak chcą na swoim weselu zorganizować. Największym problemem zwykle jest wybór odpowiedniej restauracji bądź sali weselnej. Abstrahując już od wolnych terminów, nie każdy lokal dysponuje takim zapleczem aby spełnić oczekiwania najbardziej wybrednych par. Jeśli ślub ma być w stylu rustykalnym – warto poszukać góralskiej knajpki, a unikać jak ognia wytwornej sali z kryształowymi żyrandolami. Kiedy chcemy wesele w stylu królewskim – wynajmijmy pałacowe wnętrza, a nie gnieźdźmy się w tradycyjnej kawiarence. Kiedy termin i lokal jest już „zaklepany” warto obejrzeć się za oprawą muzyczną. I tutaj także czekają nas wysokie schody. Rustykalne wesele fantastycznie ubarwi wiejska kapela albo mały zespolik ludowy. Natomiast do ślubu w królewskiej atmosferze zdecydowanie lepiej nada się kwartet smyczkowy lub harfistka. Na tym jednak nie koniec. Wystrój wnętrza, ubiory pary młodej, rodziców i gości także muszą być dopasowane do stylu wesela. Jeśli szykujemy eleganckie i wytworne przyjęcie poinformujmy w zaproszeniach, że na weselu obowiązują wieczorowe kreacje i smokingi. Natomiast na letnie garden party goście śmiało mogą przybyć w jasnych garniturach i kwiecistych sukienkach.

Jak powszechnie wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Aby ślub był w stu procentach tematyczny, należy zadbać o wszystkie, nawet najdrobniejsze detale. Chcemy mieć ślub w stylu rustykalnym? Postawmy na kolor! Niech stoły zbite z grubych belek będą przykryte szydełkowymi obrusami, na starych, drewnianych meblach palą się świece, a kelnerzy ubrani w nietypowe, może nawet ludowe stroje serwują gościom grzane wino. Jeśli stawiamy jednak na ślub w stylu królewskim, zaopatrzmy się w eleganckie świeczniki, dopilnujmy by na stołach ułożono piękną, porcelanową zastawę oraz kryształowe kieliszki. Goście krążąc wytwornie i elegancko między stolikami popijać będą drogie alkohole i podjadać pięknie podany kawior. Do ślubów tematycznych obowiązkowo należy dopasować styl i rodzaj zaproszeń, winietek oraz menu – zarówno ciepłych jak i zimnych potraw, a także tortów, ciast i słodyczy.

Stylów wesel jest tyle ile Par Młodych. Jak już wcześniej wymieniłam, Państwo Młodzi mogą zdecydować się na wesele w stylu lat 50-tych, królewskim, rustykalnym, vintage, orientalnym, heavy metalowym, retro, amerykańskim, rockowym, gotyckim (zwłaszcza, jeśli jako datę ślubu wybiorą sobie 31. październik, czyli Halloween) czy nowoczesnym. Oczywiście „ślub tematyczny” może (i coraz częściej się tak dzieje) nawiązywać do pory roku. Wykorzystajmy zatem jesienne kolory w postaci pięknych, pożółkłych liści, latem postawmy na soczystą zieleń, zimą wybierzmy biało-niebieskie, mieniące się brokatem papierowe śnieżynki, a wiosną przygotujmy pastelowe kwiaty.

Jeśli wybór stylu sprawia Parze Młodej kłopot – ze względów zarówno lokalowych oraz jest to po prostu trudne do ogarnięcia i zorganizowania – warto zastanowić się nad organizacją ślubu, w którym motywem przewodnim będzie jeden kolor. Fiolety, zielenie, czerwienie czy róże – to barwy, które potrafią ożywić każde już i tak huczne wesele. Drapowane materiały, balony, serwetki, obrusy, wiązanka Panny Młodej i krawat Pana Młodego, a także umieszczone w lokalu dodatki w jednym, mieniącym się wieloma odcieniami kolorze sprawią, że zamiast kłopotliwego i sprawiającego dużo zamieszania „ślubu tematycznego” Młoda Para poczuje, że także zorganizowała spójne i ciekawie prezentujące się wesele.

Warto jednak zadać sobie dość istotne pytanie: ile to wszystko kosztuje? Wszak ślubny budżet nie jest nieograniczony. Niezależnie od wyboru stylu ślubu, Państwo Młodzi muszą włożyć w organizację ślubu tematycznego ogromny wkład w postaci solidnej dawki cierpliwości i wytrwałości. Dobór i rezerwacja odpowiedniego lokalu, zespołu muzycznego oraz ślubnych dekoracji to duże i pochłaniające masę czasu i energii przedsięwzięcie. Do ślubów tematycznych przygotowania trwają dość długo. Wszystko, w każdym, najdrobniejszym detalu, musi być dopięte na ostatni guzik, zatem lepiej dać sobie dwa lata czasu na szlifowanie wszystkich rozwiązań i szczegółów. Jeśli chodzi natomiast o sprawy finansowe, to należy liczyć się z tym, że ślub tematyczny pochłonie zdecydowanie więcej pieniędzy niż taki, podczas organizacji którego decydujemy się na tradycyjne rozwiązania. W dodatku detale, dekoracje, menu, wystrój sali i kreacje Pary Młodej stosownie wybrane do stylu raczej nie pozostawiają wiele miejsca do manewru. Decyzja zapadła, trzeba brać co się wybrało i oczywiście słono za to wszystko płacić.

Przed przystąpieniem do organizacji ślubu w danym stylu przemyślmy zatem, czy jesteśmy w stanie wszystko dopiąć na ostatni guzik. Jeśli jakiś szczegół umknie naszej uwadze, albo coś okaże się nie do zrealizowania, wtedy możemy mieć pewność, że wymarzony ślub tematyczny raczej okaże się zlepkiem niedopasowanych do siebie, komicznych elementów. Śluby tematyczne przybyły do nas z zachodu. Tam też instytucja wedding plannera jest już powszechnie znana. Pary Młode korzystając z takich usług zrzucają na barki organizatora zrealizowanie wszystkich swoich wizji. Niestety, koszt pracy takiej osoby w naszym kraju wciąż jest wygórowany, a ambitne, niewyposażone w gruby portfel Pary Młode muszą zdać się na siebie podczas realizacji ślubów tematycznych. Czy im się to udaje – to pozostaje zagadką. Możemy życzyć im tylko powodzenia!

zdjecia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *