Wesele. Muzyka, zabawy i… coś nietypowego!

Zapobiegliwi narzeczeni planują swój ślub i przyjęcie weselne z długim, często dwurocznym wyprzedzeniem. Jak wielokrotnie to już podkreślałam, wynika to z chęci wybrania jak najlepszych i odpowiadających wymaganiom narzeczonych rozwiązań. Zarezerwowanie przestronnej, ładnie urządzonej i dostosowanej do liczby gości restauracji, zaraz potem wybranie zespołu bądź DJ’a, który zagra muzykę preferowaną przez nowożeńców to kroki, o których należy pomyśleć i które wkrótce należy podjąć już w momencie decyzji o ślubie. Te formalno-organizacyjne sprawy sprawiają, że narzeczeni zamiast z radością oczekiwać tego najważniejszego w ich życiu dnia, popadają w coraz większy stres. Wyciąganie potrzebnych dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego, nauki przedmałżeńskie, bieganina za kreacjami, a później przymiarki sukni ślubnej, wybór ciast i tortu weselnego, dekoracja kościoła, samochodu oraz wybór menu, to tak ogromna liczba obowiązków, że nietrudno się dziwić, iż ślub z pięknej uroczystości staje się trudnym do ogarnięcia i wymagającym wiele wysiłku i pracy przedsięwzięciem.

Organizacja ślubu tak pochłania myśli narzeczonych, że zapominają oni o tym, że oprócz związanych ze ślubem formalności, należy koniecznie zadbać tez o dobrą rozrywkę podczas wesela. Często narzeczonym wydaje się, że zatrudnienie wodzireja, DJ’a czy zespołu w całości załatwi sprawę. Oczywiście, często marzenia w tej kwestii się spełniają. Jednak nigdy nie jesteśmy w stanie sprawdzić, na ile deklaracje wodzireja czy zespołu muzycznego co do prowadzenia zabawy weselnej są prawdziwe. Ludzie lubą dużo i kwieciście opowiadać, a ich historie bardzo często mijają się z rzeczywistością. Warto zatem zatrudnić wodzireja, zespół czy DJ’a z polecenia znajomych lub rodziny. Jeśli podczas zabawy na weselu kuzyna lub koleżanki wodzirej spisywał się znakomicie – wiemy, kogo szukać i zatrudnić na własny ślub. Pamiętajmy bowiem, że dobra muzyka to połowa sukcesu jeśli chodzi o zabawę na weselu. Warto w tym momencie pomyśleć też o kursie tańca, aby z zabawy weselnej jeszcze więcej czerpać przyjemności. Kilka słów na ten temat znajdziecie w notce …chcemy nauczyć się tańczyć.

Jak już wspomniałam, nawet najlepszy wodzirej, DJ czy zespół nie są w stanie zadowolić wszystkich gości obecnych na weselu. Jedni lubią bowiem więcej potańczyć, inni posiedzieć przy stole i porozmawiać z dawno niewidzianą rodziną, a pozostali chętnie wzięliby udział w konkursach. Aby w trakcie wesela nie okazało się, że robi się nam rodzinny galimatias i konflikt interesów, warto na jakieś dwa tygodnie przed weselem spotkać się z wodzirejem (DJ’em, zespołem) i przedyskutować kilka spraw. Po pierwsze, należy ustalić jaki rodzaj muzyki ma być grany podczas wesela. Dobry i zaopatrzony w najnowsze hity DJ jest w stanie nowożeńcom zagrać właściwie wszystko. Z zespołem sprawa się komplikuje, bowiem muzycy grywają zazwyczaj kawałki dobrze wszystkim znane, które często są w momencie ich wykonywania już nieco przestarzałe. Jednak bez względu na to kogo wybierzemy, ustalmy, czy wolimy aby grana była muzyka typowo weselna, klubowa czy dyskotekowa. Decyzja ta powinna być podyktowana nie tylko preferencjami Pary Młodej, ale także wiekiem gości (inaczej bawią się młodzi, do innej muzyki woli tańczyć starsze pokolenie).

Kiedy repertuar zostanie już ustalony (można pokusić się nawet o listę piosenek bądź wykonawców i przekazać ją DJ’owi lub zespołowi muzycznemu), warto zapoznać się z propozycjami dotyczącymi zabaw weselnych. Prowadzi je najczęściej wodzirej lub DJ, dlatego to właśnie z nimi należy te kwestie ustalać. Jeśli lubicie szalone i nieco odjechane zabawy weselne, możecie mieć pewność, że wodzirej ma ich sporo w zanadrzu. Jeśli natomiast wolicie bardziej stosowne konkursy, a przeciąganie balonika, sznureczka bądź innych dziwnych rzeczy przez wszystkie możliwe części garderoby wydaje się wam niestosowne, warto o tym wcześniej wodzirejowi powiedzieć. Lepiej bowiem zawczasu dogadać się w sprawie zabaw i zrezygnować z tych nieco kompromitujących, niż potem płonąć ze wstydu, kiedy niczego nieświadomy wodzirej zaprosi niedołężną ciotkę do zabawy wymagającej dość dobrej koordynacji ruchowej. To samo dotyczy zabaw zakrapianych alkoholem. Jeśli nie chcecie, żeby goście zbyt szybko przesadzili z trunkami, wyeliminujcie je z konkursów lub mocno ograniczcie.

Jednak tradycyjne tańce i zabawy to w ostatnim czasie trochę za mało jeśli chodzi o zabawę weselną. Coraz częściej Para Młoda decyduje się na indywidualne akcenty, które miło przeplatają się z konkursami wodzireja i muzyką graną przez zespół. Można pomyśleć o zorganizowaniu turnieju karaoke – stworzyć drużyny Panny i Pana Młodego, które konkurować będą o jakiś drobiazg. Zabawa we wspólne śpiewanie to naprawdę sympatyczna rozrywka, zwłaszcza, że nie jest to zjawisko powszechne na weselach. Jeśli jednak boimy się, że śpiewanie zupełnie nas skompromituje w oczach gości, warto pomyśleć o zorganizowaniu konkursu pt. „Co wiesz o Młodej Parze?”. Pytania nie mogą być oczywiście ani zbyt proste ani zbyt trudne, i nie może tez ich być zbyt dużo. Dowcipny quiz pozwoli rodzinom Państwa Młodych lepiej poznać nowożeńców, a zabawa podczas odgadywania właściwych odpowiedzi może okazać się naprawdę fascynująca. Miłym akcentem podczas wesela jest także wykonanie prezentacji multimedialnej ukazującej narzeczonych podczas różnych etapów ich życia – od dzieciństwa aż do czasów obecnych. Prezentacja – czy to zrobiona w sposób humorystyczny czy poważny – powinna zostać wyświetlona w momencie, gdy większość gości będzie siedziała przy stolikach, np. podczas obiadu czy deseru.

Wesele to zatem nie tylko ogrom spraw organizacyjnych. Jeśli chcemy by zapadło nam głęboko w pamięć oraz by nasze rodziny i znajomi wspominali je jeszcze przez długie lata, spróbujmy tak dobrać rozrywki, zabawy i muzykę, by wszystkich tych elementów było w stosownych proporcjach i aby odpowiadały one gustom nawet najbardziej wybrednych gości. Bez dobrej zabawy nawet najpiękniej prezentujący się lokal, śliczna Panna Młoda oraz smaczne jedzenie okażą się tylko nieodżałowaną, weselną porażką.

zdjecia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *