Co z tymi prezentami?

Z trudnościami podczas zakupu ciekawego i nietypowego prezentu spotykamy się w momencie, gdy zbliża się jakaś ważna okazja. Święta, urodziny czy walentynki – to chwile, w których uwielbiamy być obdarowywani. Tak samo wygląda sprawa ślubnych podarunków. Chociaż Państwo Młodzi powinni pozostawić tę kwestię zaproszonym gościom, to coraz popularniejsze stają się sugestie i podpowiedzi co do rodzajów prezentów. Powód jest prosty: wiele par chce uniknąć sytuacji, w której zostaliby obdarowani trzema tosterami, pięcioma żelazkami oraz dwunastoma kompletami sztućców.

Lista prezentów

Bardzo często zdarza się, że przyszłe Pary Młode układają listę prezentów – czyli przedmiotów, akcesoriów i elementów wyposażenia domu – oraz zanoszą ją najczęściej do jednego, oferującego szeroki asortyment różnego rodzaju sprzętów sklepu. Lista taka, dostępna do wglądu wcześniej poinformowanych o tym gości znajduje się najczęściej w informacji sklepu. Zarówno zalet jak i wad takiego rozwiązania jest kilka. Do pozytywnych stron takiego przedsięwzięcia można zaliczyć fakt, że Para Młoda jasno określa rzecz (co do typu, a często nawet koloru!) jaką chce dostać. W związku z tym, kuzynka czy ciotka nie musi się już głowić nad zakupem żelazka – Panna Młoda życzy sobie bowiem dany model Philipsa. Wad jest jednak znacznie więcej. Lista prezentów znajduje się w jednym sklepie, zwykle umiejscowionym blisko miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych. Nie oznacza to jednak, że równie blisko do sklepu mają zaproszeni goście. Osoby z drugiego końca Polski bądź z zagranicy raczej nie zdecydują się na przyjazd do sklepu czy też na zakup prezentu na ostatni moment, tuż przed ceremonią ślubną. Prędzej już kupią coś, co uznają za stosowne w pobliskim sklepie w swoim miasteczku. I tu może powtórzyć się typowa sytuacja dublujących się lub zupełnie niepotrzebnych rzeczy. Na liście prezentów znajdują się także przedmioty z szerokim przedziale cenowym. Jeśli dany gość (np. koleżanka z lat szkolnych) „spóźni się” z zakupem i na liście pozostanie mu jedynie bardzo drogi i  kosztowny prezent, może poczuć się trochę niekomfortowo.

Dyskretne sugestie

Dyskretne sugestie to rozwiązanie nieco podobne do listy prezentów, jednak różniące się tym, że Para Młoda nie umieszcza stworzonej przez siebie listy w danym sklepie. Mając wcześniej przygotowaną listę, Państwo Młodzi w momencie gdy z ust bliskich, przyjaciół i innych zaproszonych osób padnie pytanie: „A co chcielibyście dostać?”, mogą wymienić jeden z zapisanych wcześniej prezentów. Należy się jednak liczyć z tym, że sugestia nie zawsze zostanie wcielona w życie, a zamiast upragnionego odkurzacza nowożeńcy dostaną komplet deserowy. Często zdarza się także tak, że zasugerowany odkurzacz owszem pojawi się w elegancko opakowanym kartonie, jednak nie będzie to wyśniony model w kolorze fuksji. Albo upragniony komplet obiadowy zamiast w designerskie wzorki, będzie ozdobiony subtelnymi różyczkami.

Koperty

Najbezpieczniejszym prezentem jaki Para Młoda może dostać są pieniądze. Jeśli taka jest decyzja Państwa Młodych, bez specjalnej krępacji można taką prośbę wypisać na zaproszeniu. Ułatwi to wielu gościom trudną i żmudną prezentową wyprawę do sklepów, a Państwo Młodzi tym sposobem sami zdecydują, na co przeznaczą gotówkowe podarunki. Należy jednak pamiętać o tym, żeby umieszczona w zaproszeniu sugestia była delikatna i subtelna oraz by pozostawiała także furtę tym gościom, którzy jednak za wszelką cenę chcą Parze Młodej podarować jakiś przedmiot.

Wszystko się przyda

Wiele Par Młodych wychodzi z założenia, że wszystko co dostaną, prędzej czy później znajdzie w ich wspólnym życiu jakieś zastosowanie. Takie podejście z pewnością przynosi najmniej stresu, a radość z otrzymanych prezentów jest jak najbardziej szczera. Także goście nie czują się zewsząd osaczeni przez Parę Młodą, która narzuca im zakup konkretnego modelu mikrofalówki.

Przed podjęciem decyzji o tym, które „prezentowe rozwiązanie”  Para Młoda wybiera, należy rozważyć kilka ważnych aspektów. Prezenty to sprawa niezwykle delikatna. Jakiekolwiek sugerowanie czy wręcz żądanie może spotkać się i wywołać u gości szereg różnych emocji, od obrazy po zaskoczenie i rozczarowanie podejściem Pary Młodej. Każdy z zaproszonych gości ma przecież prawo decydować o tym, jak duży prezent podaruje nowożeńcom. Wesele to nie przechadzka po ekskluzywnych butikach w drogiej galerii ani licytacja, który z gości kupił droższą rzecz. Najlepszy przecież prezent to taki, który został podarowany od serca, a jego zakup został dobrze przemyślany.

zdjecia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *