Wpisz się na pamiątkę

Ślub i wesele to momenty, które Państwo Młodzi chcą zachować w swojej pamięci na zawsze. Stąd właśnie biorą się staranne i przemyślane w najdrobniejszym nawet szczególe przygotowania. Najpiękniejsze w życiu Pary Młodej chwile uwiecznia kamerzysta oraz fotograf. Efekty ich pracy Państwo Młodzi mogą podziwiać zwykle po kilku tygodniach, a czasami nawet miesiącach od wesela. Zdjęcia wymagają selekcji i obróbki, a z całego dnia pracy fotografa zbiera się ich naprawdę dużo. Dodatkowo należy wziąć także pod uwagę to, że plener ślubny, realizowany zazwyczaj kilka dni (a czasem i tygodni) po ślubie, rozciąga w czasie realizację usług fotografa. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kamerzysty. Wielogodzinny film ze ślubu i wesela wymaga wycięcia wielkich, niepotrzebnych fragmentów i montażu pozostałości. Samo przejrzenie zrealizowanego materiału zabiera mnóstwo czasu. Zatem na film z wesela Państwo Młodzi również muszą cierpliwie poczekać.

Jak jeszcze uwiecznić wesele?

Państwo Młodzi zaaferowani ślubem i przejęci faktem, że właśnie weszli w związek małżeński, zazwyczaj wesele pamiętają jak przez mgłę. Stąd obecność kamerzysty i fotografa wydaje się niezbędna. Jednak długie czasy oczekiwania na realizację ich usług sprawiają, że weselny zapał Pary Młodej słabnie. Żeby przedłużyć euforię Państwa Młodych należy zaserwować im coś, co o weselu będzie im przypominało już następnego dnia. W roli tej najlepiej sprawdza się… pamiątkowa księga gości!

Gdzie umieścić księgę

Księga gości powinna być usytuowana w widocznym miejscu w lokalu weselnym. Może to być mały, elegancko przyozdobiony stoliczek bądź kredens, księga gości może także leżeć przy barze, jeśli taki znajduje się w lokalu. Ważne jest, by gości zauważyli ten element „wystroju” i aby nie uciekł on ich uwadze. Jeśli obsługa lokalu położy księgę gości w ciemnym, pustym kącie do którego aż strach się zbliżać, możecie być pewni, że raczej nikt się nią nie zainteresuje.

Dodatkowo warto także poprosić DJ’a/wodzireja/wokalistę z zespołu muzycznego by dzierżąc w dłoni mikrofon (czyli mając zdecydowaną przewagę nad hałaśliwą, weselną gawiedzią) ogłosił, że „w tym, a w tym miejscu” znajduje się księga, a Państwo Młodzi będą bardzo zobowiązani, jeśli goście zdecydują się do niej wpisać. Apele te można powtarzać kilka razy w ciągu wesela – nigdy bowiem nie wiadomo, który wujek akurat wyszedł na papieroska, a która ciocia utknęła w toalecie.

Co wpisać do księgi?

Dajmy na to, że jesteśmy gośćmi weselnymi na ślubie bliskiej kuzynki bądź przyjaciółki i nagle zostajemy poproszeni o to, by wpisać się do pamiątkowej księgi gości. Po początkowym entuzjazmie: „Ale super! Wpiszmy się do księgi, żeby Kasia i Piotrek zapamiętali nas na zawsze!”, następuje moment zwątpienia, gdy trzymamy już w dłoni długopis: „Kurczę, co by im tu wpisać? No przecież to chyba trochę za mało << Na wieczną pamiątkę, Ania i Marek>>”.

Pamiątkowa księga gości – jak sama nazwa wskazuje ma być pamiątką dla Pary Młodej i wszystkie, nie ważne jak bardzo wyszukane, czy też proste słowa niezwykle ucieszą nowożeńców. Państwo Młodzi jednak gdzieś tam między wierszami liczą, że goście wpiszą do księgi gości życzenia, rady, swoje złote myśli bądź też krótkie anegdotki. Mogą się tam też oczywiście znaleźć spisane w kliku słowach wspomnienia czy też zabawne historyjki i sytuacje. A dla kreatywnych znajdzie się z pewnością miejsce na malutki rysunek. Niewykluczone jest także, że dany gość może tylko raz wpisać się do księgi. Jeśli do głowy przychodzi mu ciekawy pomysł, fantastyczne wydarzenie, bądź genialna rada – nic nie stoi na przeszkodzie, by wpisać się kolejny raz. Oczywiście w żadnym wypadku nie można zapomnieć o podpisie!

Jak przygotować księgę gości?

Najprostszym sposobem jest oczywiście zakup gotowej księgi, jednak ich ceny kształtują się zwykle w przedziale od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. Wśród licznych ślubnych wydatków jest to dodatkowy, zwykle nieprzewidziany koszt. Warto zatem zastanowić się nad samodzielnym przygotowaniem księgi gości. Księga, mimo górnolotnie i poważnie brzmiącej nazwy wcale nie musi liczyć 1000 stron i posiadać grubej, skórzanej oprawy. Nawet lepiej jeśli tyle stron nie będzie miała, bo nawet podczas dużych wesel (na 200 – 300 osób) raczej wpisy gości tyle miejsca w niej nie zajmą. Jeśli własnoręcznie przygotowana księga liczyć będzie 50 – 100 stron, w zupełności spełni swoją rolę. Na okładce takiej księgi warto umieścić oczywiście jakiś nagłówek, np. „Pamiątkowa księga gości. Wesele Kasi i Piotrka, 15.09.2012” a pod nim jakąś zabawną fotografię jeszcze wtedy narzeczonych bądź spójną z całością księgi ilustrację.

Można jednak pokusić się także o inne rozwiązanie księgi gości. Zamiast tradycyjnej książki można na specjalnie do tego przygotowanym stoliku umieścić nieduże karteczki z nadrukiem znajdującym się w stopce lub nagłówku, np. „Wesele Kasi i Piotrka, 15.09.2012”. Obok karteczek wato położyć lub umieścić w kolorowym kubeczku kilka długopisów oraz kredek. Wypisane karteczki wedle uznania Pary Młodej goście mogą przypinać za pomocą „żabek” do rozwieszonego nieco wyżej sznurka – kartki, mogą być kolorowe – będą wtedy wyglądały jak schnące pranie. Im będzie ich więcej, tym lepiej będą się komponować z wystrojem sali. Jeśli wesele jest tematyczne, karteczki mogą być jednokolorowe, bądź też po jednej ich stronie może znajdować się stosowny wzór bądź nadruk. Karteczki mogą także być przypinane (bądź przywiązywane) do gałązki, bądź malutkiego drzewka umieszczonego w donicy i stojącego obok stolika z karteczkami. Kartki można także wrzucać do ustawionego na stoliku koszyka.

Co dalej z księgą gości?

Pamiątkowa księga gości po zakończeniu wesela powędruje oczywiście w ręce Pary Młodej. Już kolejnego dnia będą oni mogli przeczytać umieszczone w niej wpisy. Jeśli jednak zdecydują się na wersję „karteczkową” czeka ich jeszcze trochę wspólnej pracy. Warto wtedy zaopatrzyć się w staroświecki album fotograficzny z czarnymi, grubymi, kartonowymi stronami. Kiedy Państwo Młodzi otrzymają już swoje ślubne zdjęcia mogą wraz z nimi w albumie umieścić i przykleić karteczki z radami i życzeniami. Jeśli wpisała je bliska przyjaciółka Panny Młodej, niech znajdą się obok ich wspólnego zdjęcia. Jeśli są to słowa rodziców – umieśćmy je blisko ich fotografii wraz z Parą Młodą.

Pamiątkowa księga gości z pewnością przyniesie Parze Młodej dużo radości, a wyciągnięta z szafy po kilku, czy nawet kilkunastu latach stanie się wspaniałym „przypominaczem” jednej z najpiękniejszych chwil w życiu.

zdjecia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *