Bukietowe szaleństwo

Aby Panna Młoda miała czym zająć trzęsące się przed i w trakcie ceremonii ślubnej ręce, Pan Młody wręcza jej bukiet kwiatów. Żeby ślubna wiązanka nie okazała się chybionym wyborem, Panna Młoda powinna jego rodzaj oraz gatunek i kolor kwiatów solidnie przedyskutować zarówno z zaufaną kwiaciarką lub florystką oraz Panem Młodym.

Ważne jest by bukiet ślubny oraz składające się na niego kwiaty  współgrały z:

 • typem urody Panny Młodej
 • gustem i upodobaniami Panny Młodej (oraz częściowo także Pana Młodego!)
 • fasonem sukni ślubnej (im skromniejsza suknia, tym bukiet może być bardziej fantazyjny)
 • dodatkami Panny Młodej (im jest ich więcej, tym bukiet powinien być skromniejszy)
 • pośrednio także z porą roku (chociaż kwiaciarnie na zamówienie sprowadzą z końca świata każdy kwiat, to jeżeli ślub odbywa się zimą rozsądniej zrezygnować np. ze słoneczników)


Jeśli Panna Młoda zdecyduje się na dany rodzaj kwiatów w ślubnej wiązance (róże, kalie, lilie, słoneczniki,tulipany, konwalie itd.) musi pamiętać o tym, że kwiat taki znajdzie się także w butonierce Pana Młodego (słonecznik zwykle zastępowany jest małą, żółtą gerberą lub margaretką).

Aby stworzyć harmonijną całość i żeby wszystko ze sobą współgrało takie same kwiaty powinny znajdować się także we włosach Panny Młodej, na dekoracji samochodu weselnego oraz w kościele. Oczywiście często bardzo trudno jest dograć wszystkie te elementy. Jeśli nie jest możliwym udekorowanie kościoła i lokalu weselnego takimi samymi kwiatami jak w ślubnej wiązance, inne dekoracje kwiatowe powinny przynajmniej kolorystyczne ze sobą współgrać.

Typy ślubnych wiązanek

Rodzajów ślubnych bukietów jest kilka, jednak często granica pomiędzy nimi zaciera się i trudno wtedy stwierdzić, czy dany bukiet to jeszcze biedermeier czy już nosegay. Nie sugerujmy się jednak typami i często obcobrzmiącymi nazwami, ale tym co nam się tak naprawdę najbardziej podoba. Dla ułatwienia oraz by podczas wizyty w kwiaciarni znaleźć z kwiaciarką wspólny język, podaję sześć, najbardziej popularnych typów ślubnych wiązanek. Oto one:

 • Nosegay – raczej niewielki, skromny bukiet złożony z jednego rodzaju kwiatów, najczęściej róż, lilii lub kalii. Charakteryzuje się luźną strukturą i okrągłym, rzadziej owalnym kształtem. Wiązanka ta, ze względu na to, że jest skromna i małych rozmiarów pasuje do wytwornych i fantazyjnych sukien ślubnych.
 • Pomander – jest to kula złożona z kwiatów (jednego lub kilku gatunków, dodatkowo może być przybrana zielonymi wstawkami) oraz zawieszona na wstążce. Wstążkę tę Panna Młoda może trzymać w dłoni lub zawiesić na nadgarstku. Bukiety te doskonale komponują się z filigranowymi Pannami Młodymi ubranymi w proste lub odcinane pod biustem suknie ślubne.
 • Biedermeier – to wiązanka ślubna w kształcie kuli, złożona ze ściśle ułożonych i przylegających do siebie kwiatów, których łodygi najczęściej obwiązuje się tasiemką. Kwiaty mogą być jednego lub kilku gatunków. Bukiety biedermeiery to najczęściej czerwone, różowe lub białe róże. Wiązanki te polecane są przede wszystkim Pannom Młodym o subtelnym typie urody. Bukiety te doskonale prezentują się do sukien ślubnych „księżniczek”.
 • Arm bouquet – to, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzująca się wydłużonym kształtem wiązanka, którą Panna Młoda układa na przedramieniu i przytrzymuje jedną dłonią. Zwykle do tworzenia takiej kompozycji używane są kwiaty o długich, sztywnych łodygach, np. kalie. Arm bouquet składa się z kilku kwiatów. Ten typ ślubnej wiązanki lepiej prezentuje się do prostych niż rozkloszowanych sukien ślubnych.
 • Kaskada – jest to ślubna wiązanka, która składa się z bardzo dużej ilości kwiatów. W górnej jego części kwiaty są duże i ściśle ułożone, jednak ich liczba i wielkość  zmniejsza się stopniowo ku swobodnie opadającemu dołowi. Tworzy to efekt kaskady (wodospadu), w którym kwiaty różnych gatunków spływają jakby z przedramion Panny Młodej. Kaskada dedykowana jest raczej wysokim i postawnym paniom, które zdecydowały się na wąskie, podkreślające sylwetkę suknie ślubne.
 • Naturalne – jest to wiązanka ślubna złożona ze świeżych, wielobarwnych polnych kwiatów. Doskonale nadaje się dla Panien Młodych organizujących ślub w stylu rustykalnym.

Nierzadko zdarza się także, że Panna Młoda decyduje się na pojedynczy kwiat. Może być to róża, kalia lub słonecznik. Należy jednak taką decyzję dobrze przemyśleć i skonsultować z florystką, aby nie okazało się, że w ogólnym rozrachunku Panna Młoda wygląda niepozornie i smutno.

Należy pamiętać, że większość ślubnych wiązanek dekorowana jest perłami, kryształkami, tasiemkami, wstążkami oraz kokardami. Ich kolory i odcienie muszą zostać wcześniej uzgodnione z kwiaciarką, aby współgrały z suknią ślubną.

zdjecia

2 comments on “Bukietowe szaleństwo
 1. Kasia napisał(a):

  Przez chwilę sobie wyobraziłam pana młodego z takim słonecznikiem wpiętym 😀

  Mam wrażenie, że to chyba najtrudniejsza decyzja ze wszystkich dotyczących ślubu. Głównie dlatego, że nie ma gotowego produktu, tylko wiele zależy od pomysłu.

  • Magdalena Galiczek napisał(a):

   Słoneczniki w butonierce się zdarzają, aczkolwiek moim zdaniem wyglądają dość oryginalnie, jeśli nie powiedzieć – osobliwie.

   Chociaż jeszcze nie zamówiliśmy ślubnej wiązanki, mam wrażenie, że udało mi się już podjąć ostateczną co do niej decyzję. Po długich wahaniach i zastanowieniach (najpierw miał być biedermeier z różowych róż z kryształkami swarovskiego) doszłam do wniosku, że chcę słoneczniki. Teraz na szczęście wiem już jak ma wyglądać całość – dodatkowe małe fioletowe kwiatuszki, całość dopełniona zielenią, a łodygi również owinięte fioletową wstążką.

   Jedyne co, to pozostaje nam teraz zamówić wiązankę w kwiaciarni po uprzednich małych konsultacjach z florystką co do butonierki oczywiście 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *