Paznokciowe dylematy

O tym, że dłonie muszą wyjątkowo dobrze prezentować się w dniu ślubu wie każda przyszła Panna Młoda. O tym jakie zabiegi zastosować przed tym ważnym dniem miałyście, drogie przyszłe Panny Młode, okazję przeczytać w notce Dbamy o dłonie. Teraz nadszedł czas aby bliżej przyjrzeć się malutkim, ale niezwykle ważnym elementom dłoni, a właściwie koniuszków palców. Idealny wygląd paznokci jest dla wielu Panien Młodych tak samo ważny jak ślubny makijaż czy fryzura. W notce tej spróbuję odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, jak można ozdobić paznokcie, ile czasu zajmuje przygotowanie ich na ten wielki dzień oraz ile za to trzeba będzie zapłacić.


Bez przesady!

W wielki dzień wiele Panien Młodych postanawia przejść absolutną metamorfozę. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie – każda z Pań chce w tym dniu wyglądać najpiękniej – jednak często starania te obracają się na niekorzyść dla głównej bohaterki ślubu. Jeśli na co dzień przyszła Panna Młoda preferuje raczej swobodny i luźny styl ubierania się, za makijaż służy jej delikatna warstwa fluidu i tusz do rzęs, a paznokcie są zadbane, jednak malowane bezbarwnym lub jasnym lakierem – to wielkim nieporozumieniem jest stwarzanie w dniu ślubu obrazu wymuskanej i wyczesanej laleczki.  Przytaczam taki obraz by pokazać, że sytuacja taka powtarza się niezwykle często. Swoje odbicie znajduje zwłaszcza w przypadku stylizacji paznokci.

Tipsy

Tipsy to naklejane specjalnym klejem na spiłowaną płytkę paznokciową „paznokcie” wykonane z tworzywa sztucznego. Po naklejeniu „paznokcia” dopiłowuje się sztuczną płytkę tak, aby wyrównać ją z całością przedłużonego paznokcia. Następnie nanosi się w odpowiedniej kolejności preparaty i żele, które suszy się w specjalnie do tego zaprojektowanej lampie UV. W trakcie nakładania substancji utwardzających istnieje możliwość ozdabiania paznokci poprzez zatopienie w żelu różnego rodzaju kryształków, kolorowych elementów czy brokatu. Ilość i rodzaj ozdób zależy od gustu i upodobań klientki. Cała „operacja” trwa od 2-3 godzin, w zależności od doświadczenia kosmetyczki i wymagań klientki. Cena tipsów żelowych to w zależności od salonu zaczyna się od około 100 złotych w górę.

Efekt jaki uzyskujemy dla niektórych jest dziełem sztuki, dla innych przesadą graniczącą z kiczem. Należy podkreślić  także fakt, że dla osób, które tipsów nigdy nie miały, ozdoba ta może okazać się niezwykle uciążliwa. Im paznokcie dłuższe (tips może liczyć do 3 centymetrów) tym trudniejsze okazuje się wykonywanie prostych, codziennych czynności. Źle zrobione tipsy mogą odrywać się, co jest dużym problemem dla Panny Młodej (sytuacja taka może przytrafić się zarówno kilka dni przed ślubem jak i w jego trakcie). Silne substancje oraz klej nakładane na paznokcie niszczą jego płytkę.

Paznokcie żelowe

Paznokcie żelowe wykonuje się poprzez nałożenie na naturalną , opiłowaną płytkę paznokciową klientki specjalnych, utwardzających żeli. „Operacja” wygląda podobnie jak w przypadku tipsów, z tym, że na paznokcie nie naklejane są plastikowe, sztuczne paznokcie. Paznokcie żelowe to dobre rozwiązanie dla osób, które mają swoje paznokcie wystarczającej długości, by można było nadać im ładny kształt oraz dodatkowo je jeszcze ozdobić. Tipsy dedykowane są osobom obgryzającym paznokcie oraz w przypadku gdy paznokcie są nierównej długości (np. poprzez złamania). Czas nakładania żelu i ozdabiania paznokci również trwa około 2 godzin. Żelowe paznokcie w przeciwieństwie do tipsów „nie odpadają”, jednak gdy zrobione są źle i dostanie się pod nie powietrze, również mogą odpryskiwać. Cena paznokci żelowych to także około 80-100 złotych w górę. Wadą paznokci żelowych jest również fakt, że substancje te niszczą naturalną płytkę paznokciową, paznokieć po „zdjęciu” (czyli spiłowaniu) żelu staje się łamliwy i bardzo miękki.

Naturalny wygląd

Najbezpieczniejszym (i trochę mniej czasochłonnym) rozwiązaniem jest decyzja o naturalnym wyglądzie paznokci. Po intensywnej kuracji dobrymi kosmetykami w renomowanym salonie kosmetycznym, dłonie będą wyglądać młodo i świeżo, a naturalne paznokcie okażą się najodpowiedniejszym ich wykończeniem. Opiłowane w ładny kształt oraz pozbawione skórek paznokcie można pomalować bezbarwnym bądź kolorowym lakierem. Wiele Pań decyduje się także na tzw. french manicure. Oprócz zaoszczędzonego czasu – taka stylizacja paznokci nie trwa dłużej niż 1 godzinę, oraz pieniędzy – 50 złotych to koszt maksymalny, przyszła Panna Młoda może mieć pewność, że nic jej się z dłoni nie posypie. Oczywiście trzeba mieć na uwadze fakt, że wykonany zbyt wcześnie manicure może spowodować odpryśnięciem lakieru (dlatego najlepiej malować paznokcie wieczorem przed ślubem lub wcześnie rano), bądź także niefortunnym złamaniem paznokcia. Jednak takich wypadków nie da się przewidzieć. Na szczęście w tej kwestii jesteśmy w stanie ograniczyć je do minimum.

Ozdoby

Jak już wcześniej wspomniałam, paznokcie (tipsy oraz tzw. „żele”) można ozdabiać kryształkami, błyszczącymi, kolorowymi szkiełkami, elementami o różnych kształtach, małymi suszonymi kwiatami oraz brokatem. Wiele ozdób wykonuje się także poprzez ręczne ich malowanie na żelu bądź płytce paznokcia. Najbezpieczniej jest jednak zdecydować się na french manicure z dodatkowym zdobieniem palca serdecznego i kciuka. Ilość ozdób wtedy nie przytłacza, a paznokcie wyglądają w miarę naturalnie. Można także dopasować zdobienia do koloru bukietu bądź dodatków ślubnych. Do czerwonego biedermeiera można pokusić się o maleńkie czerwone ozdóbki na paznokciach.

Podsumowując

To jak będą prezentować się paznokcie Panny Młodej w dniu ślubu, to indywidualna decyzja każdej z Pań. Warto jednak pamiętać, by nie decydować się na coś, z czym nigdy wcześniej nie miałyśmy do czynienia. Niepotrzebny i związany z tym stres oraz dyskomfort sprawiają, że zamiast cieszyć się z nadejścia dnia ślubu, Panna Młoda panikuje z powodu zgubionego tipsa. Jeśli jednak zdecydujemy się na tak ekstremalne ozdabianie paznokci, zróbmy to w renomowanym salonie, rezerwując termin dostatecznie wcześnie (by nie okazało się, że nie ma już wolnych miejsc) oraz w stosownym odstępie czasu od ślubu (dwa tygodnie to zbyt wcześnie, gdyż paznokcie zarówno pod tipsem jak i pod żelem zaczną odrastać; najlepszym rozwiązaniem jest kilka dni przed ślubem).

zdjecia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *