Zawiadamiać czy nie?

Zawiadomienia to informacje o zbliżającym się ślubie wysyłane osobom, które nie są zaproszone na zabawę weselną. Ilość zaproszonych na wesele osób niestety zawsze jest ograniczona. Dzieje się tak z różnych powodów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przeciętne lokale weselne mieszczą około 100 osób. Poza tym, koszt organizacji wesela w miarę zwiększania się ilości zaproszonych osób rośnie już nie tyle proporcjonalnie, co wykładniczo. Ostatnim powodem jest fakt, że osoby, z którymi Para Młoda ma słaby kontakt, bądź też znajomość taka znacznie się „poluźniła”, a także osoby należące do dalekiej rodziny, miło będzie o ślubie poinformować, aczkolwiek niekoniecznie trzeba takich ludzi na wesele zapraszać.

O zaproszeniach ślubnych mieliście okazję przeczytać w notce Nasze ślubne zaproszenia. O ile zaproszenia warto wysłać lub wręczyć osobiście gościom najwcześniej pół roku przed planowanym ślubem, by osoby te mogły zorganizować swój wolny czas na ten ważny dla Was dzień (zwłaszcza dotyczy to ślubów organizowanych w okresie letnim, kiedy to znaczna część bliskiej rodziny i znajomych może wybierać się na urlopy i wakacje) o tyle zawiadomienia wysłane miesiąc lub dwa przed weselem spełnią swoją rolę.

W zawiadomieniu Para Młoda informuje znajomych bądź daleką rodzinę, że danego dnia, o takiej godzinie, w tym, a tym kościele (bądź USC) zamierzają wziąć ślub. Osoba, która otrzymuje taką informację może wybrać się na ceremonię ślubną – co z pewnością bardzo ucieszy Państwa Młodych lub jeśli mieszka zbyt daleko (np. za granicą) wysłać upominkową kartkę z życzeniami. Pamiętać należy, że otrzymanie zawiadomienia do niczego informowanej osoby nie zobowiązuje. W swojej podstawowej roli ma nieść osobie informację o ślubie, by pewnego dnia nie okazało się, że ciotka, daleka kuzynka bądź przyjaciółka ze szkolnej ławki dowiaduje się o ożenku bądź zamążpójściu przez przypadek.

Zawiadomienia w swojej najbardziej tradycyjnej postaci wysyła się zwykle pocztą. Gotowe „zawiadomienia” można zakupić w sklepach papierniczych bądź też przez internet. Wiele Par Młodych projektuje własne zawiadomienia, które do złudzenia przypominają również przez nich przygotowane zaproszenia, z tym że nie zawierają one informacji o zabawie weselnej ani prezentowych życzeniach. Zawiadomień raczej nie wręcza się osobiście. Coraz częściej można spotkać się także z zawiadomieniami wysyłanymi pocztą elektroniczną. Z pewnością jest to sposób dużo szybszy, prostszy i tańszy, a w dobie komputerów raczej nikt nie powinien się już dziwić dostając taką formę zawiadomienia. Raczej ryzykowne jest wysyłanie zawiadomienia smsem. Otrzymująca taką informację osoba może poczuć się zobowiązana nie tylko do przyjścia na ślub, ale także do wręczenia Parze Młodej przynajmniej skromnego prezentu.

Kiedy już wpadniecie w wir przygotowywania zawiadomień, pamiętajcie, żeby także rozsądnie ograniczyć ich ilość. Jeśli decydujecie się na tradycyjną drogę pocztową – wysłanie setki zawiadomień kosztować Was będzie ponad 150 złotych (nie biorąc pod uwagę zawiadomień wysyłanych za granicę). Zawiadomienia wysyłane e-mailem nic nie kosztują, jednak solidnie zastanówcie się, czy koniecznie trzeba wysyłać je wszystkim pięciuset znajomym z Facebooka.

zdjecia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *