Niewłaściwy rozmiar pierścionka zaręczynowego lub obrączki

O tym, jak trudno kupić pierścionek zaręczynowy w dobrym rozmiarze, wie każdy mężczyzna, który zorganizował zaręczyny w formie niespodzianki. Chociaż sposobów na wybranie pierścionka we właściwym rozmiarze jest kilka – możecie przeczytać o nich w notce Jedyny taki. O pierścionkach zaręczynowych – to w większości przypadków zwykle jest tak, że pierścionek nie leży idealnie na palcu wybranki.

Kwestie niepasujących obrączek pojawiają się zazwyczaj po wielu latach małżeństwa, kiedy partnerzy nie noszą tej biżuterii. Palce, jak to z upływem lat bywa, grubną, a wtedy założenie na nie obrączek okazuje się niemożliwe. Często jest także tak, że narzeczeni dostają „w spadku” po krewnych piękne obrączki, których nie chcą przetapiać na nowe, ale pragną zachować i nosić w niezmienionym niemal stanie. Problem leży jednak w rozmiarze.


Jeśli pierścionek zaręczynowy zdecydowanie nie pasuje rozmiarem do palca swojej właścicielki, należy bezzwłocznie udać się z tym kłopotem do jubilera. Jeśli pierścionek został zakupiony w sieci sklepów jubilerskich, możliwość zmiany rozmiaru rozciąga się jedynie na ściśle określony okres czasu (zwykle jest to kilka miesięcy od daty zakupu). Istnieje wtedy możliwość „wymiany” pierścionka na inny rozmiar, bądź też, jeśli nie naruszy to kształtu biżuterii, mechaniczne jego zmniejszenie lub zwiększenie.

Jeśli jednak okres czasu możliwy na zmianę rozmiaru pierścionka upłynie, bądź też pierścionek został zakupiony w zwyczajnym sklepie jubilerskim, warto wtedy udać się z nim do złotnika. Jeśli pierścionek jest za duży, jubiler wytnie z niego fragment i na nowo zespoli jego brzegi oraz odda fragment złota z pierścionka właścicielce. Po takiej operacji pierścionek wygląda jak nowy, z tym że jest on rozmiarowo mniejszy. Nieco większy problem bywa ze zwiększaniem pierścionków. Jeśli są one cienkie, to operacja taka mogłaby spowodować jego zniszczenie. Jeśli natomiast jego kształt jest bardzo skomplikowany to także istnieje duże prawdopodobieństwo, że złotnik raczej nie podejmie się zarówno operacji zwiększenia jak i zmniejszenia pierścionka. Za zmianę rozmiaru pierścionka zapłacimy w zależności od tego, jak skomplikowana będzie to procedura oraz gdzie wykonamy tę usługę. Ceny tej usługi zaczynają się od około 25 złotych, a często osiągają także granice kilkudziesięciu, a nawet 100 złotych. Usługa ta bywa wykonywana od ręki (należy wtedy poczekać około 30-45 minut), bądź w ciągu kilku dni roboczych.

Jeśli chodzi o obrączki to sytuacja wygląda następująco: jeśli mają one klasyczny kształt (soczewkowe-półokrągłe, bądź płaskie) to zmiana ich rozmiaru – zarówno zwiększenie jak i zmniejszenie – jest wykonywane przez jubilera bez większego problemu, często nawet na miejscu. Jeśli są to obrączki o nietypowych kształtach lub zdobione dodatkowymi elementami, wtedy sytuacja przedstawia się podobnie jak w przypadku pierścionków zaręczynowych. Jubiler musi wykonać bardziej skomplikowaną pracę wycięcia fragmentu i zasklepienia ze sobą pozostałej części biżuterii. Koszt zmiany rozmiaru obrączki zależy od jej kształtu i typu oraz miejsca, gdzie usługa ta będzie wykonywana. Ceny zaczynają się od 20 złotych, jednak w wielu miejscach za usługę tę zapłacimy w zależności od tego o ile rozmiarów będzie obrączka zmieniana – często za zmianę o jeden rozmiar zakłady jubilerskie życzą sobie około 30 złotych. Usługa ta bywa wykonywana od ręki, bądź w ciągu jednego lub dwóch dni roboczych.

Przed podjęciem decyzji o zmianie rozmiaru obrączki bądź pierścionka należy dopytać dokładnie jubilera, czy jest sens kroki takie podejmować. Jeśli decyzja taka zapadnie, uważnie należy mierzyć podane przez złotnika „obręcze”, które następnie nakładane są na skalę rozmiarową, by przypadkiem nie przedobrzyć z rozmiarem w którąś ze stron. Zarówno obrączka jak i pierścionek zaręczynowy mają dobrze na palcach się prezentować. Nie mogą palców uciskać, z palców się zsuwać ani przesadnie na palcach obracać – dotyczy to zwłaszcza pierścionków zaręczynowych.

zdjecia

2 comments on “Niewłaściwy rozmiar pierścionka zaręczynowego lub obrączki
  1. Christine napisał(a):

    Dzisiaj akurat obchodzimy nasza 29 rocznice slubu i do dzisiaj pasuje mi obraczka, ktora stale jest na palcu. Nie trzeba bylo nigdy zwiekszac lub pomniejszac. Rozmiar byl wtedy dobrze dobrany 🙂

  2. Kasia napisał(a):

    Moja mama po ciąży „ze mną” zaczęła nosić obrączkę na lewej dłoni 😉 A mój tato wygiął pewnego pięknego dnia obrączkę na siłowni, więc nie nosi :pp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *