Dekolty w sukniach ślubnych

Podczas wybierania sukienki ślubnej, przyszła Panna Młoda zazwyczaj rozważa wymarzoną kreację jako całość. Zastanawia się zatem nad wyborem sukni ślubnej rybki, księżniczki, w stylu empire, greckim czy o kroju prostym bądź w literę A. W trakcie podejmowania decyzji dotyczącej sukni ślubnej warto jednak przyjrzeć się także szczegółom, które sprawią, że szczęśliwa posiadaczka wspaniałej sukienki będzie wyglądała w niej olśniewająco, albo też, poprzez nieumiejętnie dopasowane detale, uwypuklą się jedynie wady i mankamenty sylwetki.

Suknie ślubne różnią się między sobą nie tylko fasonem, ale wśród sukienek tego samego „gatunku” można dopatrzyć się różnic dotyczących dekoltów. W sukniach ślubnych wyróżniamy zatem dekolty:

 • Bez ramiączek – wśród dekoltów bez ramiączek wyróżniamy:
  • Dekolt w kształcie serca – dekolt zdecydowanie bardziej głęboki niż dekolt prosty. Dużo bardziej też uwydatnia kształty Panny Młodej. Dedykowany jest odważnym Pannom Młodym o pięknych i zgrabnych kształtach. Możliwy jest także wariant z ramiączkami.

  • Dekolt prosty – dedykowany jest kobietom o zgrabnych kształtach. Wymagane są ładnie zarysowane ramiona oraz szyja, a do tego kształtny biust. W sukni z takim dekoltem bez obaw może pokazać się Panna Młoda nawet z dużym (choć oczywiście nie przesadnie) biustem. Dekolty takie stosowane są zwykle w sukniach ślubnych, które zwężane są w pasie i talii np. w sukniach o kroju w literę A lub księżniczkach. Możliwy jest także wariant z ramiączkami, wtedy zbliżony jest kształtem do dekoltu karo. Unikać tego dekoltu powinny Panny Młode o szerokich ramionach.

 • Z ramiączkami – wśród tych dekoltów wyróżniamy:
  • Kwadratowy (nazywany także dekoltem karo lub prostokątnym) – jest to dekolt dedykowany Pannom Młodym o bardzo wydatnym biuście. Dzięki temu dekoltowi biust zostanie optycznie pomniejszony. Najlepiej jest zakupić pod taki dekolt biustonosz-bardotkę. Dekolt nie nadaje się dla Pań o masywnych i szerokich ramionach.

  • W łódkę – sukienek z takim dekoltem poszukiwać powinny szczupłe i drobne Panny Młode o niezbyt obfitym biuście. Dekolt taki jest bardzo stylowy i elegancki. Polecany zwłaszcza Pannom Młodym, które nie chcą zbytnio eksponować swoich kształtów. Dekolt taki odradza się jednak zdecydowanie Paniom z dużym biustem.

  • Hiszpański – dekolt inspirowany hiszpańskimi sukienkami do tańca flamenco. Ramiączka są zsunięte, co uwydatnia ramiona. Dekolt taki dedykowany jest Pannom Młodym o zgrabnych ramionach i kształtnej szyi.

  • Trójkątny – dekolt taki bardzo podkreśla biust. Jeśli dekolt jest szeroki – uwypuklone zostają ramiona. Jeśli natomiast jest on wąski – wysmukla sylwetkę. Typem trójkątnego dekoltu jest dekolt w szpic, który charakteryzuje się ostrzejszymi krawędziami. Dekolty te nadają się dla większości typów sylwetek, jednak dedykowane są zwłaszcza Pannom Młodym z dużym biustem.

  • Owalny – dekolt ten eksponuje biust i optycznie wydłuża szyję. Dedykowany jest Pannom Młodym o zgrabnych kształtach, pięknych ramionach i smukłej szyi. Nadaje się szczególnie dla Pań o szerokich biodrach, ale wąskich ramionach. Sprawia bowiem, że uzyskana zostaje równowaga między tymi elementami ciała.

 • Zapinane na szyję – wśród tego typu dekoltów wyróżnia się:
  • Dekolt amerykański – dekolt taki, poprzez głębokie wycięcie uwydatnia biust. Należy zatem dopasować do niego odpowiedni biustonosz, najlepiej zapinany na szyję. Dekolt ten także uwypukla ramiona, dlatego nie nadaje się dla Panien Młodych o mocnych i szerokich ramionach. Dekolt amerykański wysmukla i optycznie wyszczupla sylwetkę. 
  • Dekolt ze stójką (z golfem) – stójka bądź golfik uszyte są najczęściej z koronki  zapinanej na szyi. Dekolt ten nie nadaje się dla Panien Młodych o szerokich ramionach. Mogą się nad nim zastanawiać Panny Młode o zgrabnych kształtach oraz małych lub średnich biustach. Nie nadaje się dla Pań o obfitych kształtach oraz krótkich szyjach. 
 • Asymetryczne – dekolty takie zazwyczaj zasłaniają jedno, a odkrywają drugie ramię. Jest to propozycja dla odważnych i pewnych siebie Panien Młodych. Do dekoltu takiego wymagane są nienaganne kształty – zgrabne, niezbyt masywne ramiona, kształtny (niezbyt duży i nie za mały) biust oraz smukła szyja.

zdjecia

5 comments on “Dekolty w sukniach ślubnych
 1. AdelaPsychodela napisał(a):

  Magda, Ty rysowałaś? 🙂

 2. Anna napisał(a):

  A co maja wybrac Panny mlode o szerokich ramionach? jak dekolt?

  • Magdalena Galiczek napisał(a):

   Najodpowiedniejszy dla Panien Młodych o szerokich ramionach będzie dekolt trójkątny. Dobrze, jeśli sukienka zaopatrzona będzie u dołu w falbany, co zbalansuje i zrównoważy sylwetkę. Jako dodatek, warto dorzucić także szal, który ukryje ramiona, ale doda także sukience uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *