Czynny udział gości w ceremonii ślubnej

Najważniejszy moment w dniu ślubu, czyli ceremonia ślubna, wcale nie musi przebiegać w typowy i znany nam z wielu takich uroczystości sposób. Jeżeli Państwo Młodzi chcą stworzyć podczas ceremonii ślubnej niepowtarzalną i bardzo rodzinną atmosferę, powinni o pewnych związanych z tą uroczystością szczegółach odpowiednio wcześnie pomyśleć. W notce tej znajdziecie kilka ciekawych propozycji, które pozwolą Wam stworzyć wyjątkową i piękną ceremonię ślubną.

Angażujemy lektorów

Podczas ślubnej Mszy  Świętej wierni wysłuchują zazwyczaj tylko jednego czytania oraz Ewangelii. Państwo Młodzi mogą jednak ustalić z księdzem, by podczas Mszy pojawiły się dwa czytania. Daje to możliwość zaangażowania dwóch osób (np. świadków bądź rodziców – ojców) do przeczytania fragmentów Biblii. Oprócz tego, że będzie to dla Państwa Młodych bardzo osobiste przeżycie (mogą oni na swojej Mszy usłyszeć głosy bliskich sobie osób), to z pewnością pozostali goście zwrócą większą uwagę na to co akurat dzieje się przy ołtarzu. Niekiedy możliwe jest także stworzenie, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z kapłanem, modlitwy wiernych, którą może także odczytać jeden z gości.


Angażujemy muzyków

Tutaj pole do popisu jest zdecydowanie większe. Solistę bądź solistkę Państwo Młodzi mogą poprosić o odśpiewanie psalmu. Wiele Panien Młodych (a także Panów Młodych) chętnie widziałoby się w dniu swojego ślubu w roli psalmisty, jednak warto porzucić takie rozważania. Ślub to moment dość stresujący. Lepiej nie brać sobie na barki kolejnego wystąpienia, bo może się okazać, że zamiast pięknie słowiczym trelem wyśpiewanego psalmu, goście usłyszą łamiący się i w dodatku nie całkiem czysty głos.

Solistę takiego można także poprosić o zaśpiewanie kilku pieśni podczas ceremonii ślubnej (np. Ave Maria). Oprócz śpiewaków, Państwo Młodzi mogą zatroszczyć się także o nietypową oprawę muzyczną swojej Mszy Świętej. Oprócz własnego organisty mogą zaangażować osobę grającą na skrzypcach (bądź cały kwartet smyczkowy, jeśli członków takiego można znaleźć wśród przyjaciół lub rodziny), altówce, harfie bądź trąbce.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest śpiew zespołu podczas ceremonii ślubnej. Może to być kilka osób śpiewających i klika grających na instrumentach, typowy kościelny chór bądź chór gospel. Ważne, by w śpiew zaangażowani byli przyjaciele lub rodzina, nie chodzi tutaj o zatrudnianie profesjonalistów i rozliczanie się z nimi za występ.

Angażujemy księdza

Nierzadko zdarza się, że wśród przyjaciół bądź rodziny Państwa Młodych pojawia się ksiądz. Nic piękniejszego nie może wymarzyć sobie Para Młoda aniżeli błogosławieństwo, jakiego podczas ślubu udzieli im zaprzyjaźniony kapłan. Dodatkowo ksiądz podczas homilii będzie mógł zwrócić się do narzeczonych w osobisty sposób, a przez to przekazać im kilka naprawdę dobrych rad. Kazanie takie z pewnością będzie piękniejsze i skierowane do tych właśnie narzeczonych. Nie będzie to jedynie kilka miłych słów i życzeń, jakie można usłyszeć podczas tradycyjnych i zwykłych ślubów.

Angażujemy dzieci

Jeśli na ceremonii ślubnej i weselu Państwo Młodzi spodziewają się maluchów (dzieci swojego rodzeństwa, kuzynostwa bądź przyjaciół) warto pomyśleć o tym, by także najmłodszych zaangażować w ceremonię ślubną. Małe, elegancko ubrane dziewczynki mogą sypać przed Panną Młodą kwiaty, a odziany w maleńki garnitur chłopiec może na pięknej poduszeczce nieść do ołtarza obrączki. Ważne, aby role maluchów podczas ślubu przedyskutować wcześniej zarówno z ich rodzicami jak i samymi brzdącami. Jeśli dzieci są nieśmiałe, bądź wręcz przeciwnie – przesadnie aktywne, lepiej taką propozycję gruntownie przemyśleć.

Angażujemy kreatywnych

Wśród przyjaciół i rodziny z pewnością znajdą się osoby, które mają silnie rozwinięty zmysł artystyczny i estetyczny, a do tego mogą poszczycić się nietuzinkowymi zdolnościami manualnymi. Takie osoby warto poprosić o pomoc przy dekoracji kościoła (jeśli  decydujemy się wykonać ją własnoręcznie, bez pomocy wykwalifikowanej florystki). Ułożenie kwiatów, przypięcie tiulu czy dekoracja ołtarza to nie lada wyzwanie. Może ono jednak przynieść dużo radości i satysfakcji osobom zaangażowanym w ich przygotowanie.

Piękny ślub to nie droga suknia ślubna i ekskluzywny lokal weselny. Ślub to przede wszystkim ceremonia, podczas której narzeczeni przyrzekają sobie miłość, wierność oraz to, że będą ze sobą przez całe życie. Jeśli Państwo Młodzi chcą, by któreś ze ślubnych wydarzeń było nietypowe, to właśnie warto zastanowić się nad stworzeniem niepowtarzalnej, pełnej pięknych emocji ceremonii ślubnej, w której rodzina i przyjaciele będą odgrywali niezwykle istotne role.

zdjecia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *