Figurki na torcie weselnym

Mało która Para Młoda potrafi sobie wyobrazić pokaźny, piętrowy tort weselny bez – trochę może kiczowatych, trochę śmiesznych, a już z pewnością niedających się prawie niczym zastąpić – małych figurek Panny i Pana Młodego na samej górze tortu. Ponieważ ślubno-weselny biznes przeżywa istny i błyskawiczny rozkwit, także i w kwestii dekoracji wybór jest naprawdę porażający.

Właściwie po co nam figurki?

Na to pytanie nikt jeszcze nie udzielił jednoznacznej i zadowalającej odpowiedzi. Powodów tego, że Para Młoda decyduje się na przyozdobienie tortu figurkami jest tyle ile… no cóż, Par Młodych! Dla jednych jest to element, bez którego nie wyobrażają sobie wesela. Dla innych, figurka ta będzie pamiątką, która po ślubie zajmie miejsce w przeszklonej gablotce. Dla jeszcze innych stanowi dopełnienie dużego i smacznego tortu. Niektórzy wybierają figurki, bo uważają, że taki jest po prostu zwyczaj, że skoro „wszyscy” mają na swoich weselach torty z figurkami, to dlaczego na moim weselu miałoby ich zabraknąć? Należy jednak pamiętać, że figurki to tylko dekoracja. Żaden cukiernik, mama, przyszła teściowa czy ciotka nie powinny wtrącać się do wyborów i decyzji Pary Młodej sugerując właśnie, że figurki na torcie są ważniejsze chociażby od samego tortu. Prawda jest taka, że figurki wcale nie muszą pojawić się na wierzchołku piętrowego tortu weselnego.


Jakie figurki?

Jeśli chodzi o wybór figurek, to ilość rodzajów, typów i kolorów przyprawia o zawrót głowy niejedną Parę Młodą. Figurki, jakie najczęściej pojawiają się na tortach weselnych można podzielić na kilka kategorii:

  • Tradycyjne figurki, przedstawiające Państwa Młodych w poważnych i romantycznych pozach.
  • Figurki Pary Młodej „z jajem”, to znaczy ukazujące nowożeńców w śmieszny i dowcipny sposób. To figurki z „przymrużeniem oka”.
  • Figurki przedstawiające Pary Młode jako zwierzątka, np. krówki, żabki, słoniki.
  • Figurki Par Młodych inspirowane np. filmami („Gnijąca Panna Młoda” Tima Burtona) lub sprzętem elektronicznym (figurki zielonych Androidów).
  • Figurki gołąbków.
  • Figurki obrączek.

Jak wybrać figurkę?

Podczas wyboru figurek na tort weselny warto kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze figurkę należy dobrać do kształtu i wielkości tortu. Jeśli tort jest raczej płaski – jednowarstwowy, prostokątny (np. tort amerykański) figurka również powinna być raczej pozioma niż pionowa. W tej roli doskonale spisuje się figurka przedstawiająca Pana Młodego ciągnącego za nogę leżącą Pannę Młodą. Jeżeli tort jest wysoki i  kilkupiętrowy (tort na stelażu lub tort angielski) figurka powinna być raczej pionowa niż pozioma. W roli tej najlepiej sprawdzają się romantyczne figurki Państwa Młodych. Kolejnym kryterium doboru figurek jest typ tortu weselnego. Jeśli jest to tradycyjny, piętrowy tort, to trudno umieszczać na nim nietypowe figurki. Jeśli Państwo Młodzi bardzo chcą ustawić na swoim torcie figurki Victora i Gnijącej Panny Młodej to tort powinien być utrzymany w typowym dla Burtona stylu lub kolorystyce. Ostatnim kryterium są indywidualne gusta przyszłych małżonków. Jeśli są oni luzakami i ze zdrowym dystansem podchodzą do żartów, mogą wybrać dowcipne i śmieszne figurki. Jeśli są ludźmi poważnymi i zasadniczymi, najlepiej ich charaktery oddają romantyczne figurki ślubne. Można także wśród wielu wzorów figurek wypatrzyć takie, które nawiązują do hobby, zainteresowań bądź pracy nowożeńców. Stąd wiele figurek przedstawia Pary Młode na motorach, traktorach, z wędką, telefonem komórkowym czy kijem golfowym. Państwo Młodzi mogą wybrać także figurki, które będą przypominały nowożeńców pod względem koloru włosów. Dla odważnych Par Młodych stworzono nawet figurki przedstawiające Pannę Młodą jako przyszłą mamę.

Z czego są zrobione i ile kosztują figurki na tort?

Figurki na tort weselny wykonane są najczęściej z masy – modeliny. Cena takich figurek waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Figurki mogą być też wykonane z cukru (bądź marcepanu) i wtedy Państwo Młodzi mogą je ceremonialnie podczas wesela zjeść. Ich cena podobna jest do ceny figurek z modeliny. Figurki na tort weselny mogą być także wykonane z porcelany. Są to najlepsze i najpiękniejsze ślubne figurki. Jednak ich cena często i dla wielu Par Młodych jest po prostu zaporowa – zaczyna się bowiem od ponad stu złotych. Figurki weselne można kupić zarówno w cukierniach jak i w specjalnych sklepach (zwykle internetowych) oferujących ślubne dekoracje.

Co zamiast figurek?

Jeśli Państwo Młodzi nie są przekonani i pewni co do wyboru figurek na tort weselny pozostają jeszcze dwie opcje. Można zdecydować się na elegancką dekorację tortu przy pomocy odpowiednio przygotowanej masy, kolorowych kwiatów z marcepanu lub cukru, spożywczych, kolorowych kuleczek bądź wykonanych za pomocą polewy lub kremu napisów.

Drugą możliwością są dekoracje kwiatowe. Mogą to być zarówno kwiaty żywe jak i sztuczne. Żywe kwiaty kupowane są najczęściej w dniu ślubu, odpowiednio przycinane i umieszczane w torcie (łodygi wcześniej są zabezpieczane, w znany tylko cukiernikom sposób). Ze sztucznymi kwiatami sprawa jest zdecydowanie prostsza, jednak uzyskiwany efekt – dużo gorszy. Kwiaty na torcie to ostatni krzyk mody, zwłaszcza jeśli są one dopasowane do bukietu Panny Młodej.

zdjecia

One comment on “Figurki na torcie weselnym
  1. Kasia napisał(a):

    Mi nigdy figurki na torcie się nie podobały, zdecydowanie preferuję kwiaty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *