Podziękowania dla rodziców

Podczas każdego wesela nadchodzi taki moment, gdy nowożeńcy dziękują swoim rodzicom. Dziękują im wtedy za trud wychowania, miłość jakiej zaznali podczas dotychczasowego życia w domu rodzinnym oraz za każde poświęcenie, za każde upomnienie, każdą dobrą i przydatną radę jakie usłyszeli z ust rodziców. Moment podziękowania rodzicom jest – oprócz przysięgi małżeńskiej w kościele – jednym z najbardziej emocjonujących momentów podczas wesela. Warto zatem pomyśleć, jak zorganizować tę chwilę, by była ona jeszcze piękniejsza i zapadła w pamięć zarówno nowożeńcom jak i ich rodzicom.

Po pierwsze oprawa

Chwila, kiedy nowożeńcy dziękują rodzicom ma miejsce zwykle około północy. Warto odpowiednio wcześniej porozmawiać z zespołem muzycznym bądź DJ’em by zasugerować im, jaką melodię chcielibyście usłyszeć jako tło swoich podziękowań. Może być to ulubiona piosenka rodziców, utwór, który kojarzy im się z jakimś szczęśliwym wydarzeniem, bądź po prostu nastrojowa, piękna melodia, która wprowadzi wszystkich uczestników wesela w atmosferę podziękowań. Na wszelki wypadek zarezerwujcie sobie kilka utworów, by w razie nieplanowanego przedłużenia się podziękowań DJ nie włączył jakiejś niefortunnej piosenki, bądź też nie powtarzał w kółko tej samej, wybranej przez Was melodii.


Jako alternatywę dla utworu, możecie pokusić się o realizację krótkiego filmu, który podczas podziękowań wyświetlicie na projektorze. Film może przedstawiać Was dziękujących rodzicom, wspominających jakieś szczególne wydarzenie bądź też po prostu ukazujących Was jako niezwykle zakochanych i szczęśliwych ludzi. Film może być tłem podziękowań, ale może też być ich głównym elementem. Jeśli ma być tłem, nie powinny padać podczas niego żadne słowa. Niech to będzie film oparty na akcji z muzycznym tłem. Jeśli film ma być clue podziękowań, wtedy powinniście zorganizować odpowiednio dużo miejsca, by wszyscy goście mieli dobry widok na projektor oraz doskonałe nagłośnienie, by wszyscy wszystko dobrze usłyszeli. Taka forma podziękowań wymaga jednak większych nakładów pracy i dość specyficznych umiejętności oraz sporego, sprzętowego zaplecza.

Jak podziękować rodzicom?

Najlepszym rozwiązaniem będzie podziękowanie swoim rodzicom po prostu z głębi serca. Przydługie i patetyczne przemowy powinniśmy sobie darować. Równocześnie lepiej jest samemu sklecić kilka ciepłych słów aniżeli uczyć się na pamięć jakiegoś rymowanego (i często kompromitującego) wierszyka. Powiedzcie swoim rodzicom, że ich kochacie, że bez nich, nie byłoby Was teraz tutaj, że to dzięki nim ten ważny dla Was dzień mógł się w ogóle wydarzyć, że wspierali Was podczas Waszej trudnej, nierzadko wyboistej drogi do ołtarza. Podziękujcie rodzicom za wszystko czego Was nauczyli, za to, że pokazali Wam, że dobro jest walutą, za którą warto oddać wszystko, że bez ich bezinteresownej pomocy nie bylibyście takimi mądrymi i szczerymi ludźmi. Powiedzcie im, że chociaż pewien etap Waszego wspólnego życia, w relacji rodzice-dziecko, dobiegł końca, to tak naprawdę zawsze będziecie najcieplej wspominali tylko rodzinny dom, w którym zawsze znajdziecie własny, przytulny kąt, gdzie zawsze będzie czekał na Was rodzinny stół i rodzicielska miłość ojca i matki.

Im więcej szczerości włożycie w podziękowania, z im głębszych pokładów Waszych serc one wypłyną, tym wzruszenie Waszych rodziców będzie większe.

Zastanówcie się też, w jaki sposób będziecie dziękować rodzicom. Czy będzie mówiła tylko jedna osoba (Panna lub Pan Młody) w imieniu nowożeńców i zwróci się z podziękowaniami do rodziców zarówno Pana jak i Panny Młodej, czy każdy z nowożeńców powie kilka słów od siebie. Osobiście jestem zwolenniczką indywidualnych podziękowań. Jeśli mamy dziękować rodzicom – dziękujmy im osobiście. Tylko córka wie, co powiedzieć, by poruszyć swojego tatę, a syn – swoją mamę. Jeśli chcemy, by podziękowania wypadły pięknie – w kilku słowach niech każdy z nowożeńców podziękuje swoim rodzicom.

Podarunki dla rodziców

Kiedy podziękowania dobiegną końca, Państwo Młodzi wręczają swoim rodzicom drobne upominki. Najczęściej są to bukiety lub kosze kwiatów, które warto zamówić w kwiaciarni, w której dokonuje się zamówienia na ślubną wiązankę i dekorację samochodu. Zdecydowanie lepszym pomysłem są podarunki przynajmniej w części wykonane przez nowożeńców. Wśród nich możemy wymienić fotografie jeszcze wtedy narzeczonych, wywołane w dość dużym formacie i umieszczone w pięknych ramach bądź też albumy ze zdjęciami – od lat dzieciństwa, aż po czasy obecne z krótkimi wstawkami w formie komentarzy. Jeśli jesteśmy już przy zdjęciach, to Państwo Młodzi mogą wcześniej zamówić kubki, koszulki, poduszki, pościel lub kalendarze na których nadrukowane będą zdjęcia narzeczonych. Można na podziękowaniach dla rodziców pokusić się o miły komentarz, np. „dla najlepszej mamy/ dla najlepszego taty”. Istnieje także możliwość zamówienia specjalnych gadżetów-podziękowań. Dla ojców są to różnego rodzaju statuetki, puchary, papierośnice, piersiówki, piłki golfowe lub etui na cygara. Dla mam przygotowano talerze, filiżanki lub kubki ze specjalnie zaprojektowanymi nadrukami lub prezenty w postaci biżuterii z grawerem.

Pamiętajmy jednak, że nie liczy się to co dajemy rodzicom, tylko w jaki sposób im dziękujemy. Jeśli podczas podziękowań nie padną żadne ciepłe słowa, a w ręce rodziców trafią najbardziej kosztowne prezenty, to z pewnością rodzice poczują się rozczarowani. Podziękujcie rodzicom tak, jak chcielibyście, by Wam kiedyś w przyszłości podziękowały Wasze dzieci.

zdjecia

One comment on “Podziękowania dla rodziców
  1. Sandra Kamrad napisał(a):

    Już jak czytam o podziękowaniach dla rodziców to płaczę, to co będzie, jak w realu przyjdzie Mamom powiedzieć „dziękujemy, kochamy Was” – cały makijaż spłynie wraz ze strumieniem łez do kałuży na sukni ślubnej mniej więcej w okolicy biustu…
    My mamy może i trochę „szalony” pomysł, ale chcemy zafundować naszym Mamom odrobinkę luksusu… zobaczymy, czy finansowo da się to zrealizować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *