Pierwsza przymiarka sukni ślubnej

Kiedy suknia ślubna zostanie już wśród setek przeróżnych modeli wybrana i zakupiona, przed przyszłą Panną Młodą wije się jeszcze długa droga przymiarek, dopasowań i doboru dodatków. W momencie zakupu sukni ślubnej, krawcowa z salonu mody ślubnej pobiera od przyszłej Panny Młodej miarę (obwód biustu, pasa i bioder). Jest to istotne w momencie, gdy sukienka ma być dopiero szyta, trochę mniej ważne, gdy kupująca wybiera gotowy model z salonu. Jednak tak czy siak, wymiary przyszłej Panny Młodej zawsze się przydadzą, chociażby w momencie wprowadzania drobnych poprawek.

Idziemy na pierwszą przymiarkę

Jeśli dzień zakupu sukni od daty ślubu dzieli niewiele czasu (mniej niż 3 miesiące) pobranie miary oraz pierwsza przymiarka mogą być realizowane nawet tego samego dnia. Jeśli czasu jest więcej (około pół roku), wtedy warto ustalić jedynie termin pierwszej przymiarki. Pierwsza przymiarka nie powinna odbyć się na długo przed ślubem, gdyż przyszłe Panny Młode mają tendencje do gwałtownych zmian sylwetki związanej z życiem w dość dużym stresie. Jeśli dajmy na to, suknia zostanie dopasowana na Pannę Młodą noszącą na pół roku przed ślubem rozmiar 38, a w ciągu trzech miesięcy uda jej się zejść do rozmiaru 34 – wtedy pierwsza przymiarka i dopasowanie nie mają najmniejszego sensu.


Kiedy i co zabrać ze sobą na pierwszą przymiarkę?

Na pierwszą przymiarkę najlepiej wybrać się na 2-3 miesiące przed ślubem. Wtedy to koniecznie należy wziąć ze sobą:

 • Biustonosz, który planujecie założyć w dniu ślubu. Suknie ślubne dopasowywane są co do centymetra (a często nawet milimetra!), jednak szyte są zazwyczaj z nierozciągliwej satyny, koronki lub tiulu. A że biustonosz biustonoszowi nierówny, niejednokrotnie przekonała się o tym każda kobieta. Żeby suknia została dobrze dopasowana, należy mieć na sobie ten jeden, konkretny biustonosz.
 • Ślubne buty. Istnieje oczywiście możliwość zakupu butów w salonie ślubnym. Wtedy Panna Młoda ma pewność, że zostaną one pod kątem koloru idealnie dopasowane do sukni. Buty ślubne pełnia istotną rolę w momencie przymiarki. Jeśli obcas jest wysoki lub średniej wysokości, automatycznie ilość obcinanej sukni jest mniejsza. Suknie ślubne na kobiety średniego wzrostu zwykle są dużo za długie, zatem ich skracanie jest rzeczą oczywistą. Jednak jak mówią doświadczone krawcowe, z długości obciąć zawsze można. Gorzej, jeśli przyszła Panna Młoda zdecyduje się na buty na dwunastocentymetrowym obcasie, a suknia została dopasowana do butów na niskim, 5-cio centymetrowym obcasiku.
 • Ewentualne ozdoby do włosów. Jeśli przyszła Panna Młoda znalazła podczas przedślubnych poszukiwań wymarzoną ozdobę do włosów, koniecznie powinna zabrać ją ze sobą na przymiarkę. Jeśli dodatki nie są jeszcze wybrane (welon, woalka, kapelusz), może się okazać, że wymarzona ozdoba nie współgra z wszystkimi proponowanymi opcjami. Być może zamiast welonu wybór padnie na woalkę (lub odwrotnie). Być może też, do zakupionej wcześniej ozdoby uda się doszyć woalkę i stworzyć z tego piękną kompozycję.

Co się dzieje na pierwszej przymiarce?

Z punktu widzenia przyszłej Panny Młodej – zazwyczaj niewiele. Krawcowa zaznacza ile materiału należy ściąć z długości sukni, w których miejscach należy zwęzić (bądź nieco poszerzyć) gorset oraz inne drobiazgi. Pierwsza przymiarka trwa zazwyczaj od kilkanastu do kilkudziesięciu minut. Kiedy krawcowa zaznaczy i zapisze wszystkie uwagi, umawia się z klientką na kolejną przymiarkę, podczas której przyszła Panna Młoda oceni efekty pracy i wyrazi ewentualne uwagi, dotyczące tego, co jeszcze w sukni zmienić lub też co nadal nie leży tak jak powinno. Podczas pierwszej przymiarki przyszła Panna Młoda może wyrazić swoje pomysły dotyczące zmian jakie chciałaby wprowadzić do swojej sukni – dodać pasek, ramiączka, kokardy. Po konsultacji z krawcową pomysły te zostaną uwzględnione – jeśli dany model sukni można w proponowanym kierunku zmienić – bądź też odrzucone.

Najważniejsze podczas pierwszej przymiarki to przyjść z uśmiechem na ustach, dobrym nastawieniem oraz niezbędnymi podczas przymiarki rzeczami – butami, biustonoszem i ozdobami do włosów. Podczas przymiarki należy pytać, wyrażać opinie i być w ciągłym kontakcie z krawcową, by przypadkiem nie umknął przyszłej Pannie Młodej jakiś szczegół. Jeśli krawcowa proponuje jakieś rozwiązanie, które nie do końca się nam podoba – nie bójmy się tego powiedzieć. To w końcu my w wybranych przez siebie sukniach wychodzimy za mąż, a nie krawcowa. Kiedy zgodzimy się na sugestie krawcowej, co do których nie jesteśmy do końca przekonane, podczas kolejnej przymiarki najprawdopodobniej okaże się, że nie da się już powrócić do pierwotnego stanu i wyglądu sukni. Suknia ślubna ma się Wam podobać i to Wy macie się w niej dobrze czuć. Najlepiej zatem jest zabrać ze sobą na przymiarkę bliską osobę – mamę, siostrę lub przyjaciółkę. Jeśli mają one podobne do Waszych gusta, z pewnością dobrze Wam doradzą i odwiodą od podjęcia zbyt szalonych lub odważnych decyzji.

Pierwsza przymiarka już za mną. Nie mogę się teraz doczekać kolejnej, podczas której zobaczę i założę moją wymarzoną suknię ślubną kolejny raz.

zdjecia

3 comments on “Pierwsza przymiarka sukni ślubnej
 1. Kasia napisał(a):

  A ja jestem niesamowicie ciekawa, jak będzie wyglądać Twoja suknia 🙂

 2. Sandra Kamrad napisał(a):

  Mnie tam ciekawi jak w niej będziesz wyglądała wraz ze wszystkimi dodatkami!!

  … i pomału, niecierpliwie ale i nieśmiało zerkam w stronę mojej przyszłej sukni… :]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *