Restauracja kontra sala weselna – z praktyki Pary Młodej

Wybór lokalu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie para młoda będzie musiała podjąć podczas swych ślubnych przygotowań. Miejsce, które wybierzemy na wesele, może mieć decydujący wpływ na to, jaki nasza uroczystość przybierze ostatecznie kształt. Tym razem kilka uwag praktycznych i porad, które przydadzą się, niezależnie od tego, jaki lokal wybierzemy i czy stoimy jeszcze przed wyborem lokalu, czy też decyzję tę już podjęliśmy.

Jak już część czytelników wie, nasze wesele odbywało się w hotelowej restauracji. Podejmując decyzję o wyborze tego miejsca, nie mieliśmy jeszcze pojęcia, jak bardzo wybór ten okaże się słuszny.

Szkło i wszystko, co na stole

W przypadku naszego wesela na każdym stoliku znajdowały się podstawowe elementy nakrycia stołu w dobrej restauracji – talerze, sztućce, kieliszek do zimnych napojów, kieliszek do wina i kieliszek do wódki. Jeśli goście chcieli na przykład napić się drinka, mogli wówczas poprosić kelnera o to, by dostarczył im odpowiednie naczynie. Lód dostarczany był do stolików, przy których siedzieli goście, pragnący z niego skorzystać. Nie stał on na każdym stoliku, nie topił się i nie stanowił elementu, niepotrzebnie zajmującego miejsce.

Szwedzki stół ponad wszystko

Trudno nam wyobrazić sobie, jak bardzo praktycznym rozwiązaniem jest szwedzki stół podczas wesela. Podczas naszej uroczystości praktycznie wszystkie posiłki – oprócz zasadniczej części obiadu i pierwszej ciepłej kolacji – serwowane były w formie bufetu, z którego goście mogli w każdej chwili skorzystać. Rozwiązanie to gwarantowało przede wszystkim estetykę stołu i posiłku. Dzięki niemu istniała możliwość przygotowania odpowiednio bogatej i estetycznej dekoracji każdego stolika, przy którym siedzieli goście. Dzięki niemu również winietki z imionami gości mogły być odpowiednio wyeksponowane, widoczne i nie istniała konieczność – po zajęciu przez gości miejsca – natychmiastowego ukrywania ich w kieszeniach lub pod talerzem w obawie przed zabrudzeniem czy zniszczeniem.

Pierwszym posiłkiem zaserwowanym w postaci szwedzkiego stołu było ciasto, estetycznie podane na eleganckich paterach wraz z owocami. Każdy z gości mógł podejść i w dowolnym momencie wybrać z szerokiego wachlarza gatunków ciast. Po pewnym czasie, gdy przyszła pora na kolację, ciasto zostało przestawione na inny stół, jednak przez cały czas dostępne było dla gości. Jego miejsce zajęły zimna płyta i „wiejski kącik”. Następnie w ramach gorącej kolacji zaserwowany został udziec po staropolsku. Porcje serwowane były każdemu gościowi, dzięki czemu danie nie mogło wystygnąć, nim goście mieli okazję go zakosztować.

Jaki problem rozwiązuje szwedzki stół? Dzięki niemu na stolikach, przy których siedzą goście, nie rośnie stale góra półmisków z kolejnymi potrawami i poszczególne dania się nie mieszają. Dzięki temu rozwiązaniu na naszym przyjęciu weselnym nie mieszały się ciasto ze śledziem, a rolada nie wpadała gościom do lodów.

Wyjście awaryjne

Na naszym weselu bawili się goście o różnych gustach, byli wśród nich wegetarianie, osoby na dietach odchudzających i wymagający ścisłej diety. O preferencjach części z gości wiedzieliśmy wcześniej i ustaliliśmy to z managerem restauracji podczas wyboru menu. O części jednak preferencji obsługa dowiedziała się dopiero podczas wesela. Dzięki temu, że wybraliśmy restaurację z prawdziwego zdarzenia, gdy pojawiła się taka potrzeba, zamiast rosołu, na talerzu mogła pojawić się dietetyczna zupa, a warzywa, pierwotnie podane al dente, zostały przygotowane w inny sposób.

Na stołach serwowane były najbardziej popularne napoje, jednak wielu gości, jeśli miało takie życzenie, zamawiało specjalne drinki i napoje u obsługi.

Jedzenie po północy? Proszę bardzo!

Warto ilość posiłków dostosować do czasu, jaki ma trwać wesele. Chociaż zwykle w przypadku przyjęć rozpoczynających się wczesnym popołudniem (a więc między godziną 14 a 17) mamy do czynienia z następującym zestawem posiłków: obiad, deser, ciasto, tort, szwedzki stół i dwie ciepłe kolacje, warto zwrócić uwagę na to, czy są one podawane w stosownych odstępach czasu. Może się zdarzyć, że jeden posiłek dogania drugi, a goście nie wiedzą, czy w danym momencie powinni jeść, czy też się bawić. Warto też zwrócić uwagę na to, by ciepłe posiłki nie były serwowane tylko do północy, co może być podyktowane tym, że kucharz pracujący w sali weselnej kończy swą „dniówkę”. W takim bowiem wypadku najpierw jedzenie nie wzbudza odpowiedniego zainteresowania gości, a później nie ma już nikogo, kto by je odpowiednio przygotował. Stojące na stołach potrawy zdążą już wtedy ostygnąć lub utracić swe walory estetyczne i smakowe. Warto więc upewnić się, że obsługa pozostanie w pełnym składzie do końca wesela.

Kontakt, kontakt, kontakt

Dużą zaletą i wielkim szczęściem w przypadku naszego przyjęcia był doskonały kontakt z obsługą. Nie da się tego wcześniej przewidzieć czy zaplanować, jednak w naszym przypadku obsługa w każdej sprawie kontaktowała się ze świadkami lub z parą młodą. Kelnerzy byli do tego stopnia sprawni i elastyczni, że w ciągu kilkunastu minut potrafili dostosować sposób podania ciast na naszym przyjęciu, tak by odpowiadał on potrzebom konkretnej sytuacji, a nie ogólnie przyjętym zasadom.

Nie chcemy w tym miejscu udowadniać, że wyłącznie w restauracji można zorganizować udane wesele. Zapewne  w wielu przypadkach to sala weselna górować może nad restauracją. Warto jednak zwrócić uwagę nie tyle na miejsce, co na szczegóły, o których pisaliśmy. Pozwoli nam to uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji, szczególnie stresujących w tak ważnym dla wszystkich par młodych dniu.

zdjecia

One comment on “Restauracja kontra sala weselna – z praktyki Pary Młodej
  1. Ala napisał(a):

    Kwestia wyboru odpowiedniego miejsca na przyjęcie weselne jest bardzo istotna. Przesądza ona bowiem o jego powodzeniu. Taka sala musi posiadać adekwatną ilość miejsca do ilości gości, miejsce do tańca, szwedzki stół i ogólnie musi być przestronna. Dlatego też jej wybór jest bardzo istotny, przez co dobrze jest skorzystać z wyszukiwarki sal ślubnych, która pozwoli porównać dostępne miejsca, w efekcie czego łatwiej wybrać najlepszą opcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *