Kulinaria · 8 min czytania
Tort weselny na 100 osób: ile kilogramów i ile kosztuje?
Przelicz kilogramy i porcje tortu na 100 osób. Porównaj ceny z ofert cukierni na 2026 rok, dopłaty i przykładowy koszt zamówienia.
Opublikowano

Ilustracja: WeddBlog.
Tort weselny na 100 osób trzeba wycenić najpierw w porcjach, a dopiero potem w kilogramach. Przy założeniu 100–150 g jadalnej części na gościa otrzymasz 10–15 kg, ale to model do rozmowy z cukiernią, nie uniwersalny przelicznik. W sprawdzonych ofertach opisanych poniżej 100 porcji kosztuje od 1800 zł lub od 2200 zł, zależnie od wariantu. Są też cenniki za kilogram. Pokażemy, jak je porównać i gdzie szukać dopłat.
Ile kilogramów tortu na 100 osób?
Najprostszy rachunek to liczba zamawianych porcji pomnożona przez ustaloną wagę jednej porcji. Gdy cukiernia deklaruje 120 g, sto kawałków oznacza 12 kg jadalnego tortu. Przy 150 g będzie to 15 kg. Nie dopisuj automatycznie kolejnych kilogramów „na wszelki wypadek”, zanim nie sprawdzisz, czy pracownia już uwzględnia zapas przy planowaniu średnic pięter.
Poniższa tabela przedstawia samo mnożenie. Nie zaleca konkretnej gramatury i nie uwzględnia ciężaru stelaża, podkładów ani dekoracji niejadalnych. Wielkość kawałka zależy także od wysokości wypieku oraz sposobu krojenia.
| Założona jadalna porcja | Dla 100 porcji | Dla 110 porcji | Kiedy omówić taki wariant |
|---|---|---|---|
| 100 g | 10 kg | 11 kg | Gdy po obiedzie są jeszcze inne desery |
| 120 g | 12 kg | 13,2 kg | Jako punkt wyjścia do wyceny pracowni |
| 150 g | 15 kg | 16,5 kg | Gdy zależy wam na większych kawałkach |
Poproś cukiernika o liczbę porcji dla wybranego projektu. Wysoki tort o niewielkiej średnicy może wymagać krojenia na prostokątne kawałki zamiast klasycznych trójkątów. Jeśli obsługa sali pokroi go inaczej niż przewidział wykonawca, deklarowana liczba porcji przestanie się zgadzać. Instrukcję krojenia warto przekazać razem z zamówieniem.
Kogo policzyć w zamówieniu tortu
Ustalcie, czy „100 osób” obejmuje was, dzieci i usługodawców. Lista na zaproszeniach nie zawsze odpowiada liczbie osób obecnych w chwili podania tortu. Para młoda także je deser. Fotograf i DJ mogą mieć go w uzgodnionym posiłku, ale mogą też nie potrzebować dodatkowej porcji. Zapytajcie, zamiast zakładać.
Nie odejmujcie wszystkich dzieci i seniorów z przekonaniem, że nie zjedzą. Z drugiej strony nie każdy gość będzie miał ochotę na drugi kawałek. Jeśli planujecie paczki na wynos, policzcie je osobno: dziesięć dodatkowych porcji nie powstanie z samej nadziei, że część tortu zostanie.
Przykład organizacyjny: na przyjęciu jest 100 osób łącznie z parą młodą, a czterech usługodawców ma otrzymać deser. Zamówienie obejmuje wtedy 104 porcje. Dodanie sześciu porcji na zapas daje 110. Przy ustalonych 120 g jest to 13,2 kg. To wasza decyzja o zapasie, a nie obowiązkowa norma dla każdego wesela.
Tort na 100 osób: sprawdzone ceny z ofert na 2026 rok
Oferty sprawdzono 3 października 2026 r. Poniżej są ceny konkretnych pracowni, nie średnia dla Polski ani potwierdzenie dostępności terminu. Kwoty „od” wymagają ostatecznej wyceny projektu. Warianty za kilogram przeliczyliśmy dla przykładowych 12 kg; cukiernia musi osobno potwierdzić, że uzyska z tej ilości 100 umówionych porcji.
| Pracownia i wariant | Cena w ofercie | Przeliczenie | Co porównujesz |
|---|---|---|---|
| Rafael, sam tort klasyczny | Od 18 zł za porcję | Od 1800 zł za 100 porcji | Wariant rozliczany porcjami |
| Rafael, sam tort nowoczesny | Od 22 zł za porcję | Od 2200 zł za 100 porcji | Inny wariant wykonania |
| Monia, tort weselny dekorowany | 100 zł za kg | 1200 zł za założone 12 kg | Cenę wagową, bez gwarancji liczby porcji |
| Monia, tort w masie cukrowej | 120 zł za kg | 1440 zł za założone 12 kg | Cenę wagową innego wykończenia |
Źródła: Cukiernia Rafael, oferta weselna — sekcja „Sam tort” oraz Cukiernia Monia, oferta obowiązująca od 1 lutego 2026 r. — PDF. Monia podaje ceny brutto i zastrzega możliwość ich zmiany. Rafael określa ceny jako orientacyjne. Przed rezerwacją poproście o aktualną sumę wraz z dostawą i wybraną dekoracją.
Różnica między 1200 a 2200 zł nie dowodzi, że jedna pracownia oferuje identyczny tort znacznie taniej. W tabeli mieszają się dwa sposoby rozliczenia i różne projekty. Do rzetelnego porównania potrzebujecie tej samej liczby kawałków, podobnego wykończenia, konkretnego smaku i dostawy pod ten sam adres. Dopiero wtedy zestawcie kwoty końcowe.
Jak porównać cenę za kilogram i za porcję
Jeżeli oferta wynosi 100 zł/kg, a porcja ma umówione 120 g, sam składnik wagowy daje 12 zł za porcję. Obliczenie wygląda tak: 100 × 0,12 = 12. Nie oznacza to jeszcze ceny gotowego zamówienia. Warto sprawdzić, czy dekoracje są wliczone w wagę, rozliczane osobno lub objęte ryczałtem.
Przy cenie za porcję zapytaj o jej przybliżoną gramaturę i minimalną liczbę zamówienia. Dwa kawałki sprzedawane po 20 zł mogą różnić się wielkością i składem. Poproś też o informację, czy liczbę porcji można zmniejszyć po ostatecznym potwierdzeniu gości i do kiedy trzeba zgłosić zmianę.
Najwygodniej porównywać oferty w jednej tabeli: liczba porcji, smak, wykończenie, cena wypieku, dekoracje, dostawa, wypożyczenie i suma. W rubryce „brak informacji” zostaw znak zapytania. Nie zamieniaj brakującej ceny w zero. Ten sam sposób porównywania sprawdza się przy całym budżecie wesela.
Dopłaty: o co zapytać przed wpłatą
Najwięcej nieporozumień bierze się z dodatków widocznych na zdjęciu inspiracyjnym. Ręcznie wykonywane kwiaty, figurki, jadalne złoto czy nietypowa konstrukcja mogą zmienić wycenę. Wyślij jedno zdjęcie z zaznaczonymi elementami, na których naprawdę ci zależy. Opis „coś podobnego” zostawia zbyt wiele miejsca na różne interpretacje.
| Pozycja do potwierdzenia | Pytanie do pracowni lub sali |
|---|---|
| Dekoracja | Czy wskazane ozdoby mieszczą się w cenie i kto je dostarcza? |
| Transport | Czy cena obejmuje dowóz w konkretnej godzinie i wniesienie? |
| Montaż | Czy tort przyjeżdża gotowy, czy wymaga składania na miejscu? |
| Patera lub stelaż | Ile kosztuje wypożyczenie, jaka jest kaucja i termin zwrotu? |
| Degustacja | Czy zestaw próbny jest płatny i czy opłata pomniejsza zamówienie? |
| Krojenie i serwis | Czy sala pobiera opłatę za talerzyki, krojenie lub podanie? |
| Zmiana projektu | Do kiedy można zmienić smak, dekorację i liczbę porcji? |
Kaucję zwrotną zapisz w planie przepływów pieniędzy, ale oddziel od ostatecznego kosztu. Jeżeli wróci na konto, nie jest wydatkiem na tort. Ktoś musi jednak mieć ją przy odbiorze i pamiętać o zwrocie wyposażenia. Wyznaczcie tę osobę przed weselem.
Przykładowy rachunek całego zamówienia
Załóżmy tort za 2200 zł, a dodatkowo roboczo 180 zł za transport, 150 zł za dekorację i 100 zł za serwis sali. Te trzy dopłaty są przykładem rachunkowym, nie cenami powyższych cukierni. Suma wyniesie 2630 zł, czyli 26,30 zł przy stu porcjach. Jeśli dekoracja i dostawa już są w pakiecie, nie należy doliczać ich drugi raz.
| Składnik modelu | Kwota |
|---|---|
| Tort: 100 × 22 zł | 2200 zł |
| Transport: założenie do ćwiczenia | 180 zł |
| Dekoracja: założenie do ćwiczenia | 150 zł |
| Serwis sali: założenie do ćwiczenia | 100 zł |
| Razem | 2630 zł |
Przy limicie 2500 zł ten model przekracza budżet o 130 zł. Można porozmawiać o prostszym wykończeniu lub innej formule dostawy. Ograniczanie liczby porcji poniżej uzgodnionej liczby gości byłoby słabym miejscem do szukania takiej oszczędności.
Ile pięter powinien mieć tort na setkę gości?
Nie ma jednej poprawnej liczby. Trzy piętra mogą dać różną liczbę porcji zależnie od średnicy i wysokości. Poproście o rozpisanie projektu na wymiary oraz liczbę kawałków. Zdjęcie w mediach społecznościowych nie pokazuje, czy wewnątrz są dodatkowe podkłady ani czy część pięter jest atrapą.
Możecie zamówić mniejszy tort do uroczystego krojenia i dodatkowy wypiek przechowywany w kuchni. Wtedy wszyscy nadal otrzymują tę samą umówioną porcję, a dekorowana konstrukcja jest mniejsza. Sprawdźcie, czy takie rozwiązanie rzeczywiście zmniejsza cenę, bo montaż i dekorowanie małego tortu również wymagają pracy.
Smaki, inne desery i godzina podania
Na degustację zabierzcie krótką listę preferencji: kwaśniejsze owoce czy słodszy krem, czekolada czy wanilia, chrupiąca warstwa czy gładki mus. Oceniajcie cały kawałek. Pierwsza łyżeczka może być świetna, a pełna porcja zbyt słodka dla waszego gustu. Jeżeli zamawiacie kilka smaków, ustalcie ich podział i sposób podawania, żeby goście wiedzieli, co dostają.
Godzinę tortu uzgodnijcie z kuchnią i prowadzącym przyjęcie. Nie ustawiajcie go kilka minut po dużej kolacji. Wcześniejsze podanie pozwala skosztować deseru osobom, które nie zostają do północy. Gotowe układy posiłków znajdziecie w trzech propozycjach menu weselnego, a cały plan w rozpiskach dla ślubu o 14:00, 15:00 i 16:00.
Zgłoście cukierni potrzeby żywieniowe konkretnych gości i ustalcie, czy jest w stanie przygotować odpowiednie porcje. Nie nazywajcie wypieku bezpiecznym dla osoby z alergią tylko na podstawie nazwy smaku. Potrzebne są informacje o składzie i sposobie przygotowania od wykonawcy. Osobny deser powinien być jednoznacznie opisany dla obsługi.
Dostawa, chłodnia i krojenie
Przed zamówieniem potwierdźcie z salą wymiary dostępnego miejsca chłodniczego oraz godzinę odbioru. Tort, który pasuje na stół, niekoniecznie zmieści się w chłodni na paterze. Przekażcie cukierni numer do osoby odbierającej dostawę. Para młoda nie powinna uzgadniać wniesienia tortu przez telefon w trakcie ceremonii.
Niech wykonawca określi warunki przechowywania i maksymalny czas ekspozycji dla konkretnego wypieku. Ustalcie, kto usuwa elementy konstrukcyjne i niejadalne ozdoby przed porcjowaniem. Podobne szczegóły, w tym listę ustaleń z pracownią, opisuje nasz ogólny poradnik o porcjach tortu weselnego.
Wiadomość do cukierni do skopiowania
Dzień dobry, prosimy o wycenę tortu na 100 porcji na dzień [data], z dostawą do [adres] o [godzina]. Interesuje nas [smak] i dekoracja z załączonego zdjęcia, bez [elementy, których nie potrzebujemy]. Prosimy o podanie gramatury porcji, liczby i wymiarów pięter, ceny końcowej z transportem oraz ewentualnych opłat za paterę i montaż. Chcemy również ustalić warunki przechowywania, sposób krojenia i ostatni termin zmiany liczby porcji.
Do wiadomości dopiszcie potrzeby dotyczące składu oraz informację, czy na przyjęciu będzie słodki stół. Zachowajcie końcową wycenę razem z potwierdzonym projektem. Przy odbiorze łatwiej sprawdzić zamówienie, gdy smak, liczba porcji i ustalenia nie są rozrzucone po kilku komunikatorach.

Autor poradnika
Dawid Ostrowski
Prowadzi WeddBlog i pisze o przygotowaniach do ślubu: budżecie, wyborze miejsca oraz organizacji dnia. W poradnikach znajdziecie listy pytań, przykładowe plany i wskazówki do własnych ustaleń.


